İş adamı, tiyatro tutkunu

1936 Bulgaristan-Kızanlık doğumlu. Bursa Oda Tiyatrosu kurucu ve oyuncularından. İki yaşında iken ailesi Türkiye’ye göç ederek Bursa’da yerleşti. İlk öğrenimini Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Bursa Ticaret Lisesi’nde tamamlayarak 1953’te mezun oldu. Aynı yıl babasının ölümü üzerine, aile sorumluluğunu üstlenmek zorunda kaldı ve öğrenim yaşamına son verdi. Önceleri baba mesleği olan tekstil makineleri imâli ve demir işçiliği konularında çalıştı ise de, daha sonra demir ticaretine başladı. Adı birçok kez, en fazla vergi veren mükellefler arasında yer aldı ve ödüllendirildi.

İlk gençlik yıllarından itibaren Bursa Halkevi’nde kültür ve sanat etkinliklerine katılan Kızanlıklı, özellikle amatör tiyatro alanında çalışmalar yaptı. Halkevlerinin kapatılmasıyla kültür ve sanat alanında doğan boşluktan büyük ölçüde etkilendi. “27 Mayıs” 1960’tan sonra yeniden bu kurumun canlandırılması çabalarına katıldı. Kültür ve sanat tutkunu Bursalı gençlerle birlikte Oda Tiyatrosu’nun kuruluş çalışmalarını gerçekleştirdi. Mayıs 1961’de ilk olarak Faik Elitutar, Fuat Söylemez, Mustafa Özcan, Ertan Binzet ve Selâmi Üney’le birlikte, Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar adlı oyununda oynadı. Bu oyun 45 kez sahnelendi; daha sonra Yağmurcu’da (55 oyun) ve Benim Üç Meleğim’de (66 oyun) rol aldı (Bak. TİYATRO).

Kültür olaylarına yakın ilgi duyan, bu arada çeşitli yayın organlarınca zaman zaman düzenlenen bulmaca yarışmalarında -örneğin Milliyet gazetesi- başarılı sonuçlar alan Kızanlıklı, ticaret etkinliklerini sürdürdü.