Starwood yönetim kurulu başkanı

1942 yılında Samsun-Bafra’da dünyaya geldi. Henüz Bafra'da ilkokulu okurken, kendi kararımla “buz” ticaretine başladı. Öylesine güzel iş yapıyordu ki, kerestecilikle uğraşan babasından bile daha çok para kazanıyordu. Her yıl yaz aylarında olmak üzere “buz” işi üç yıl sürdü. Ticaretin tadını, para kazanmanın keyfini almaya başlamıştı. Yine kendi kararıyla, bu defa pazarcılığa soyundu. Yaşım 12... Mevsimine göre her şeyi satıyordu. Pazarcılığı ortaokul son sınıfa kadar devam etti.

Babası ticaret konusunda artık ele-avuca geldiğini görünce, kereste mağazasında çalışmasını istedi. Ticaret Lisesi’ne kaydoldu. Okul dışındaki zamanı, keresteci dükkanında geçiyordu. Kamyon yüklemek-boşaltmak, tomruk kesmek en belli başlı görevleri arasındaydı. 1977 yılına kadar Samsun mağazasında çalışmaya devam etti. Bu arada 1971 yılında evlendim.

Artık kendi başıma “uçması” gerektiği kanaatine vardığı için, ilk önce inşaat işine başladı. Peşinden “Modern Kontraplak” unvanıyla 1980 yılında kontraplak üretime geçti. İnegöl-İstaş Fabrikası’nın ürünlerini, İstanbul'da satıyordu. Bir gün Fabrikanın Ticaret Müdürü telefonda, “Mehmet Bey, bizim işlerimiz iyi gitmiyor, İnegöl'e gelin, şu fabrikayı alın, işçilerimizi kurtarın” dedi.

Yapılan bu teklif üzerine İnegöl'e geldi ve Fabrikaya ortak oldu. Ortaklığının üzerinden 4 yıl geçtikten sonra fabrikadaki hisse oranım yüzde 51’e çıktı. Bu arada Gaziantep’te kaplama ve sunta fabrikası satın aldı. İki yıl sonra da Kartal’da sunta fabrikasına ortak oldu.

Artık işleri rayına oturmuştu… 1989 yılında “Starwood” markasıyla ortaklık kurdu. O tarihlerde, yabancı gemilerle Afrika’dan tomruk nakli yaptırıyordu. Bir gün mal taşıttığı geminin kaptanı, “Bizim patron seninle tanışmak istiyor” dedi. Bir gün İtalya’ya giderken kendisini ziyaret etti. Ona ortaklık teklif etti. 

1989 yılında Starwood ismiyle ortaklığı başladı. Bu ortaklık ona çok şey kazandırdı. Bir defa yabancı teknoloji ile tanıştık ve ufkumuz müthiş derecede açıldı.

Mayıs 2002’de, Finansbank’tan 12 milyon dolar kredi aldı. Günün koşul ve şartlarına göre uygun olan bu krediden yararlandı.