USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

M. Nuri Kolaylı

Gazeteci

19-10-2015

1958 yılında Bursa’da doğan Mehmet Nuri Kolaylı, gazeteciliğe ilk adımını 1975 yılında Bursa Hakimiyet’le attı. Teknik servisin pikaj-montaj bölümünde göreve başladıktan sonra sayfa sekreterliğine (mizanpaj) geçen Kolaylı, bu dalda birçok ödül aldı.

Hakimiyet Gazetesi’nin Gençoğlu ailesi tarafından alınması üzerine bu gazeteye geçerek sayfa sekreterliği görevini sürdüren Kolaylı, kısa zamanda teknik müdürlük ve sayfa sekreterliği şefliğini üstlendi.

1987’de askerlik görevini tamamladı ve Celal Sönmez tarafından satın alınan Bursa Hakimiyet Gazetesi’nde Sayfa Sekreterliği sorumlusu olarak göreve başladı. 1990’da aynı grubun akşam gazetesi çıkarma kararının ardından “Ekspres Gazetesi”nin kuruluşunda yazı işleri müdürü olarak görev aldı.
Yaklaşık 2 yıl süreyle bu görevi sürdürdü. Ekspres’in kapatılması üzerine Bursa Hakimiyet Gazetesi’ne yazı işleri müdürü olarak geçti. 1993’de ise genel yayın müdürü oldu. 1995’te kuruluşu gerçekleşen AS TV’de de genel yayın yönetmeni olarak görev aldı. 1996’da bu görevlerinden ayrılarak Cavit Çağlar’a ait Olay Medya Grubu’nda reklam ve dış ilişkiler koordinatörü olarak göreve başladı.

1997’de bu görevinden ayrılarak Tahsin Ardıç’ın sahibi olduğu haftalık ekonomi gazetesi Ekohaber’de yazmaya başlamasının yanı sıra Sütaş’ın basın danışmanlığını da üstlendi.

Ocak 2000’de yeniden Bursa Hakimiyet Gazetesi’nin başına geçen Kolaylı, 2002’de Kent Gazetesi’ni yayın yaşamına kazandırdı ve Bursa Haber Ajansı’nı faaliyete geçirdi. 2005’te AS TV ve Radyo S’in de kendisine bağlanmasıyla Medya S Grup Başkanı oldu.

2008’de Kolaylı Yayıncılık şirketini kurarak, gundem16.com internet sitesini ve aylık Gündem16 Dergisi’ni yayın hayatına soktu. 2010’da Cüneyt Dizdar’ın sahibi olduğu Dibay Medya’nın başına Medya Grup Başkanı olarak geçti. Dibay Medya, Haber Gazetesi’nin (Kolaylı halen Haber Gazetesi Tüzelkişi Temsilcisi görevini sürdürüyor) yanı sıra Hayat Gazetesi, Gazete Avrupa, Hight Life Dergisi, Gundem16 Dergisi, Radyo Vizyon ve internet sitelerini bünyesinde barındırıyordu.

Kolaylı, 2011 başından itibaren ise Olay TV Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. Bu görevini yaklaşık bir yıl sürdürdü.

Kolaylı, Mayıs 2015’te Turkticaret.net’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yanıklar’la bursa.com internet haber portalını kurdu ve kısa sürede Türkiye’nin en çok okunan yerel sitelerinden biri haline getirdi. Sosyal sorumluluk çerçevesinde Bursa.com olarak Wiki Bursa ve Bursa Guide projelerini hayata geçirdi.

Mesleki sorunların çözümünde örgütlenmenin önemine inanan Kolaylı, 1985’te İbrahim İşsevenler’in başkanlığını üstlendiği Bursa Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulunda yer aldı. 1994’te Tahsin Ardıç’ın başkanlığındaki yönetim kurulunda başkan yardımcısı oldu. 1995’te başkan olarak seçildiği BGC’de halen bu görevini sürdürüyor. Kolaylı bu süreçte Bursa basını için tarihi bir proje olan Basın Kültür Sarayı’nın yapımına öncülük etti. Basın kültür Sarayı bünyesinde; Basın Tarihi Müzesi, Akkılıç Kütüphanesi, Uğur Mumcu Etkinlik Salonu, sergi alanları, BGC yönetim merkezi ve lokali ile alışveriş merkezi bulunuyor.

Nuri Kolaylı aynı dönemde, kooperatif olarak kurulan Basın Sitesi’nin inşaatının tamamlanmasını sağladı. 2014 yılında da Bursa’daki medya çalışanlarının ev sahibi olmaları amacıyla, TOKİ ile protokol imzalayarak 452 konutluk Yunuseli BGC Evleri projesini hayata geçirdi ve Mart 2017'de de 452 gazetecinin evlerine kavuşmasını sağladı

1997’de kuruluşu Bursa’da açıklanan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nda kurucu başkan yardımcısı olarak görev aldı ve 2009 yılına kadar genel başkan yardımcılığı görevini sürdürdü.

Kolaylı 2013 yılında Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı’na, 2014 yılında da 91 basın meslek örgütünün üye olduğu Türkiye’nin en üst çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanlığı’na oybirliği ile seçildi. Örgüt daha sonra “Türkiye” adını alarak Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu oldu.

Kolaylı, 2011, 2013, 2015 ve 2017 yıllarında yapılan Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği seçiminde, kurumun genel kurul delegeliğine; 2015 yılında genel kurul üyeleri arasında yapılan seçimle de Basın İlan Kurumu Denetçiliği’ne seçildi.

25 Ağustos 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Basın Kartları Yönetmeliği’ne göre Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi olarak Basın Kartları Komisyonu’nda üye olarak temsil etme hakkını elde etti. Böylece bu tarihten itibaren de Basın Kartları Komisyonu'nda görev yapmaya başladı. 

Çeşitli sivil toplum örgütlerinde de yer alan Kolaylı, Bursa Araştırmaları Vakfı’nın başkanlığını 2005-2016 yılları arasında sürdürdü. Halen Yönetim Kurulu Üyeliği devam ediyor. Ayrıca Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın meslek grubunda 2 dönem Meclis üyeliği yaptı.

İlköğretimini Atatürk İlkokulu’nda, ortaokulu Bursa Erkek Lisesi’nde, liseyi Bursa Ticaret Lisesi’nde tamamlayan Nuri Kolaylı, BİTİA ile başladığı yükseköğrenimini Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olarak noktaladı.

Sürekli Basın Kartı sahibi olan Kolaylı, evli ve Gizem isimli kız çocuğu babası.