Eğitimci, yayıncı

21/05/1951 yılında Karacabey’in Tophisar Köyü’nde doğdu. İlkokulu aynı köyde birleştirilmiş sınıflarda okudu. Orta öğrenimine önce Bandırma ardından Karacabey Orta Okullarına giderek devam etti ancak şartlar gereği Mustafa Kemal Paşa Sanat Enstitüsü orta kısmından mezun oldu. Karacabey’de lise açılışı ile Karacabey Lisesi'ne kaydını yaptırdı ve bu lisenin ilk mezunları arasında yer aldı. 1969 yılında Gayrettepe Özel Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu’nda bir yıl okuduktan sonra özel okulların kapanması dolayısı ile sınavlara girdi, Elazığ Mühendislik ve Mimarlık Akademisi'ni kazandı ve buradan makine mühendisi olarak mezun oldu. Ülkenin çalkantılı bir dönemden geçtiği yüksek öğrenim yıllarında, öğrenci dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarına katılarak ülkenin sosyal, ekonomik, siyasi problemleri ve çıkış yolları ile ilgili çalışmalarda aktif rol aldı. Okul bitimine müteakip Elazığ Belediyesi’nde makine mühendisi olarak görev yaparken Elazığ Akşam Sanat Enstitüsü’nde ders verdi. 1977 yılının sonlarında Polatlı Topçu Okulu’nda yedek subay eğitimi görerek başladığı askerlik görevini, uçak savar subayı olarak Merzifon Hava Üssü’nde tamamladı. Askerlikten sonra Bursa’da Necmiye Hanım ile evlenip tekrar Elazığ’a döndü ve 1980 yılında İstanbul Dershanesi’ni hizmete açtı. Sivil toplum kuruluşlarında edindiği arkadaşları ile birlikte İstanbul Dershanesi’ni kısa zamanda doğunun en büyük öğretim kurumu haline getirdi. 1987 yılında İstanbul’da ‘Final’ adı altında üniversiteye hazırlık dergisini çıkaran İhsan Özen, 2006 yılında Final Okullarının kuruculuğunu üstlendi. Halen okulların kurucu başkanılğını, yayıncılık ve dershanecilik faaliyetlerini sürdürmektedir. 

İhsan Özen, Final Okullarının Kurucusu olarak kaleme aldığı yazısında Final Okullarının öyküsünü şöyle anlatıyor:

Değerli veliler,

Bizler, Final Ailesi olarak 2006 yılında Final Okulları kurma hamlesini ülkemizin talep edilen her köşesine yaymak üzere yola çıktık. Çünkü biz, eğitim ve öğretimi Türk Milleti’nin medeniyet hamlesi olarak görüyoruz. “Hem yaşam, hem sınav başarısı” ilkesiyle yola çıkarken, öğrenci, öğretmen, aileler ve içinde yaşadığımız toplumun kurumları ile topyekûn bir eğitim seferberliği anlayışı içerisinde çalışmayı temel bir hedef olarak önümüze koyduk. Bu çalışmanın en önemli faktörü ise, yaşamda “değerler bilinci farkındalığı” oluşturmaktır.

Neden Final Okulları?

Velilerin bir okulu tercih ederken dikkate aldıkları en önemli kriterlerden biri düzendir. Bir okulun düzenli ve sistematik bir biçimde eğitim öğretim hayatına devam edebiliyor olması, fiziki şartların istenilen düzeyde ve yeterlilikte olmasından başlayıp, öğrencilerin sabah evden alınarak eğitim ve öğretim saatlerinde geçirdikleri zaman dilimi boyunca devam eder ve öğrencilerin evlerine intikali ile nihayetlenir. Okulun düzeni, bütün öğretmenlerin derslerini müfredata uygun olarak işlemeleri, veli toplantılarının eksiksiz yapılıyor olması, bütün aktivitelerin zamanında eksiksiz ve düzenli olması, hâsılı bütün okul sisteminin ahenk içerisinde yürütülüyor olması, “düzenli okul” algısını oluşturur. Bu algı, tek başına bir okulun hayatını devam ettirmesine yetebilir. Ülkemizdeki bir okul, düzenli olmanın yanı sıra, bir de akademik başarı elde etmiş, yani yıl içerisindeki sınavlarda öğrencileri iyi veya üzeri performans sağlamış, liselere ve üniversiteye giriş sınavlarında öne çıkan bir başarı grafiği çizmiş ise, bu iki özelliği ile diğerlerinden öne çıkan, başarılı bir okul olarak nitelenir.

Bu iki özellik, yani düzenli olmak ve akademik başarı sağlamak, her okul için çok önemli özellikler olmakla birlikte, biz Final olarak “Yaşam Başarısı” gibi üçüncü bir kriteri de önümüze hedef olarak koyuyoruz. Özetlemek gerekirse amacımız; düzenli, akademik başarısı olan ve öğrencileri yaşam başarısı sağlayacak bir eğitim felsefesi ile yetiştiren bir okuldur. Bu amaç doğrultusunda, gerek biz kuruculara, gerek çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlere, gerekse de onların ilk rol modelleri olarak velilerimize çok iş düştüğünü belirtmek istiyoruz. Final Ailesi olarak bugüne dek hem etik değerlere bağlı kalıp hem de akademik başarı getirecek yeterliliği göstermek, bize Türk Milleti’nin güvenini kazandırdı. Bu güvene layık olmaya çalışacağız. Milletimiz kendisine hizmet edenlere her dönemde sahip çıkmıştır. Türkiye’nin her köşesinde bizlere sahip çıkan bütün velilerimize teşekkür ediyoruz.

Yarınlar için umutlu ve mutlu kalın…

İhsan ÖZEN