USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Gıyasettin Bingöl

Bursa Sınav koleji kurucusu.

10-10-2015

İlkokulu 5 sınıfın aynı derslikte ders gördüğü bir köy okulunda başladı. Muş’ta 1962 yılında dünyaya gelen Gıyasettin Bingöl, ailesinin 9 çocuğu arasında okuyan tek isim oldu. Bingöl’ün Muş’ta başladığı lise eğitimi özel nedenlerle Erzurum’da tamamlandı. Ticaret ile eğitimciliğin birleştiği ilk nokta da Erzurum oldu. Bingöl, bir yandan okurken bir yandan da kitapçıda çalışarak geçimini sağlamaktaydı. 12 Eylül İhtilali’ne tepki olarak Erzurum’da bir kitapçı dükkanı açan ve kendi deyimiyle sattığı her kitap yüzünden gözaltına alınan Gıyasettin Bingöl’ün 1982 yılında yapılan ÖSYM sınavında Uludağ Üniversitesi’ni kazanmasıyla hayatı bir kez daha değişti ve Erzurum’dan Bursa’ya uzanan yolculuk başladı.

Gıyasettin Bingöl, okumak için geldiği bu güzel şehirde en büyük eksikliğin kitapçı dükkanı olduğunu fark etti ve kültür yayınları ağırlıklı bir kitapçı Bursa’daki eğitim atağının ilk basamağını oluşturdu. İlk dükkanın ardından Heykel’deki eski Osmanlı Bankası’nın altında bulunan Bursa Kitapçılar Çarşısı'nı kuran Bingöl, bugün BKM markasıyla zirveye ulaşan kitapçılık işi gelişince, 1984 yılında İstanbul’da bir yayınevi kurdu. 1990 yılına kadar Türkiye’nin birçok yayınevine binlerce eser dağıttı.

Gıyasettin Bingöl’ün yatırımları kitapçılık ve yayıncılıkla sınırlı kalmadı. 1989 yılında Çubukçular Dağıtım firmasına ortak olan ancak dağıtım işi yürümeyince firmanın yüzde 90 hissesini satın alan Bingöl, 1990 yılında firmanın boş binasını dershaneye dönüştürdü ve dershanecilik için ilk adımlarını böylece atmış oldu. Sınav Dergisi Dershaneleri’ni Bursa’ya getiren isim olan Gıyasettin Bingöl, kısa zamanda hızla büyüyen Sınav Dergisi Dershanelerini Güney Marmara Bölgesi’nde 16 şubeye çıkardı. Yatırımlarına yepyeni bir boyut katmayı da ihmal etmeyen Bingöl, 1993 yılında Bursa’nın en çok dinlenen radyosu olan Radyo 16’yı kurdu.

2008 yılında Mustafa Kemal Paşa’da ilk özel okulunu açan ve Özel Mustafa Kemal Paşa Sınav Okulu ile Sınav Okulları’nın startını veren Gıyasettin Bingöl Sınav Eğitim Kurumları’nın tüm Türkiye genelindeki okullaşma sürecinde de başı çekti. Bir ilçe okulu olmasına rağmen yüzme havuzu, spor tesisleri, hayvanat bahçesi, aqua parkı ve eğitim başarıları ile tüm Bursa genelinde fark yaratan Özel Mustafa Kemal Paşa Sınav Okulu sayesinde edinilen 3 yıllık okulculuk deneyiminin ardından 2010-2011 eğitim öğretim yılında Özel Bursa Sınav Koleji’nin de kapılarını öğrencilerine açan Bingöl, “Hayallerimin Okulu” dediği bu eğitim yuvasında çocukluğundan bu yana eğitime ve okumaya verdiği önem sayesinde edindiği birikimlerini hayata geçirdi.

60 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Özel Bursa Sınav Koleji’nin bünyesinde okul öncesi eğitim sınıfları, ilköğretim okulu, fen lisesi ve anadolu lisesi bulunmaktadır. Çocukları sadece sınavlara değil aynı zamanda hayata da hazırlamayı amaç edinen bir eğitim yuvası olarak şekillenen Bursa Sınav Koleji, öğrencilerin sosyal gelişim ve paylaşımlarına da büyük önem vermektedir. Öğrencilerine açık ve kapalı spor salonlarında, futbol sahaları ve tenis kortlarında, yüzme havuzunda, buz pateni pistinde  her türlü sporu yapma imkanı tanıyan Sınav Koleji, hayvanat bahçeleri, organik tarım alanları, meyve bahçeleri, açık alan sınıfları, meyve ağaçları ve çam ormanları ile de doğa ile bütünleşmiş bir eğitim hayatı vaat ediyor. Türkiye’de sadece iki okulda bulunan bilim ve teknoloji merkezinden biri, Sınav Koleji’nin bünyesinde oluşturularak öğrencilerin öğrendikleri bilgileri özel deney düzeneklerinde pekiştirmelerine imkan tanınmıştır aynı zamanda Uludağ Üniversitesi akademisyenlerinden oluşturulan bilim kurulu da Sınav Koleji Anadolu ve Fen Liseleri’ndeki akademik gelişmelere ışık tutmaktadır. New York Üniversitesi ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda öğrencilerin yabancı dil kazanımları açısından da önemli atılımlar gerçekleştiren Sınav Koleji, öğrencilerini her alanda olduğu gibi yabancı dil kullanımı alanında da hayata hazırlamaktadır.

Sunduğu eğitimsel, sosyal ve sportif imkanlarla velilerin güvenini daha ilk yılından kazanan ve bir Türkiye rekoruna imza atarak 1000 öğrenci kaydı ile ilk yılına başlayan tek okul olan Bursa Sınav Koleji, dev bir eğitim kampüsüyle eğitimcilik alanında 22 yıldır aldığı yolu daha da büyük adımlarla yürümeye devam etmektedir.

Bursa siyasetine farklı bir bakış kazandırarak bu kulvarda da kendini layıkıyla göstermesini bilmiş bir isim olan Gıyasettin Bingöl, AKP Osmangazi belediye meclis üyeliği görevini büyük bir başarı ile yürütmüştür. Evli ve 3 erkek çocuk babası Bingöl, Sınav Koleji ile birlikte eğitimcilik hayatına önemli bir dönüm noktası daha kazandırmıştır. En büyük hedefi ise patentini aldığı Özel Bursa Üniversitesi’ni hayata geçirmek, böylece okul öncesi eğitim sınıflarından başlayarak üniversite mezunu akademisyenler olana kadar öğrencilerine tüm eğitim imkanlarını Sınav çatısı altında sunabilmektir.