İşadamı, Merkan Ototmotiv yönetim kurulu başkanı

1953 yılında Üsküp’te dünyaya geldi. İlkokul mezunu. İlk işi simit satmaktı… Gerçek ticareti çocuk yaşta bu şekilde öğrendi. Öğlene kadar teneffüslerde okul kantininde, öğleden sonra da okul civarındaki sanayi sitesinde simit satarak harçlığını çıkarırdı. Hafta sonları da bu işi yapmaya devam ederdi. Yaşı 9’du…

İlkokul 4. sınıftayken dükkan dükkan simit satarken bir tamirhaneden iş teklifi aldı. Haftalığı iki buçuk liradan olmak üzere iş başı yaptı. Aslında simit satarken haftada 5 lira kazanıyordu. Gerek bir meslek öğrenme eğilimi, gerekse arabalara olan düşkünlüğü nedeniyle yarı parasına da olsa tamirci çıraklığını seçti. Görevi; dükkanı temizlemek ve parçaları yıkamaktı…

Onu çok seven ve takdir eden bir müşteri, Bursa’nın en büyük tamirhanesine onu tavsiye etti. Hatta, “Sen orada çok daha iyi yetişirsin” dedi. İlk işinde iki yıl çalıştıktan sonra okulu da bitmişti, bu büyük tamirhaneye transfer oldu. Burada arabalarla ilgili bilgi birikimini daha da artmaya başladı. Üç yıl da burada çalıştıktan sonra çok iyi bir ücret karşılığında başka bir tamirhaneye alındı. Hayatı boyunca severek yapacağım işin bu olduğunun bilincine varmıştı.

İlk iş yerini Kemerçeşme’de açtı. Kemerçeşme’de iş yerini açtıktan yaklaşık bir yıl sonra askerlik görevini ifa etti. Döndüğümde yeni yerini Gençosman’da açtı. İşini çok sevdiği için kısa zamanda otomatik şanzıman konusunda tek isim oldu. Başta Türkiye olmak üzere Bulgaristan ve Rusya’dan otomatik şanzıman işleri gelmeye başladı. Türkiye’nin en önemli sanayici ve devlet adamları ile bürokratlarına iş yapar hale geldi. Bunlar da onun için yatırım yaparak büyümemi gerektiren iş imkanlarıydı. Ciddi olarak çalışmalarını gözlemleyen Bosch Satış Sonrası Hizmetleri Türkiye Müdürü, Bosch servisi olmasını teklif etti. Otomotiv sektöründe devleşmiş bir markanın bünyesinde olmak onun için kaçırılmayacak bir fırsattı. 1988’de Merkan Otomotiv adı altında Bosch servisini, yani ilk şirketini kurmuş oldu.

Cep telefonunun ülkemize girdiği ilk tarihlerde telefon satışına başladı. Bursa’da ilk cep telefonu satan bayii oldu. İlk olmanın verdiği avantaj, kazanç oranlarının yüksek olmasını da sağlıyordu. Ancak servisteki işlerinin yoğunlu nedeniyle bu alanda çok fazla kontrol sağlayamadı.

Bu arada Bosch, Jaguar ve Mercedes yedek parçalarının satışlarını gerçekleştirmek için ayrı bir şirket kurdu.