İletişim Danışmanı

Otomobil sporlarına olan ilgisi, 7-8 yaşlarındayken eniştesi sayesinde birçok kişi gibi izleyici olarak başladı. 1987 yılında rahmetli babası Kahraman Atılgan’ın yazar olarak görev yaptığı Olay Gazetesi’nde ‘Olay Motorsport’ köşesini hazırlamaya başladığında, kendini sporun daha da içerisinde buldu. 1988-1994 yılları arasında Oto Motor Spor, Carmen, Ralli Dünyası ve Auto Sport dergilerinde motorsporları muhabirliği ve yazarlık yaptı. 1994 yılında Renault-Mais tarafından düzenlenen ‘Şeref Kürsüsü Spor Fotoğrafları Yarışması’nın otomobil sporları branşında, Auto Sport Dergisi’nde yayınlanan fotoğraflarıyla, birincilik ve mansiyon ödülleri kazandı.

1987 yılından 2003 yılına kadar Bursa’da Olay Medya Center‘da görev yaptı. Olay Gazetesi’nde motorsporları ve müzik yazarlığı ile başlayan medya serüveni, 1995 yılında yayın hayatına başlayan Olay FM sayesinde farklı bir yöne kaydı. Olay FM’de 7 yıl kadar Ay Çarpması ve Dance Club isimli yabancı müzik programları ile müzik direktörlüğü görevini üstlendi… Ayrıca 1997-2000 yılları arasında Olay TV’de Canajans katkıları ile Özel Etap isimli motorsporları programı, 6.Vites isimli otomobil magazin programı ve Clip Club isimli yabancı video müzik programlarının yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. 1997 yılında Bursa Rallikos Yarışı’nın OLAY TV’den canlı yayınını sunarak Türkiye’de bir ‘ilk’ gerçekleştirdi.

1996-1997 döneminde Bursa Otomobil Sporları Kulübü‘nün yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu ve yine aynı kulüpte 1997-2000 yılları arasında kulüp müdürlüğü yaptı. Amerika’da talihsiz bir motosiklet kazası sonucu 1998 yılında hayatını yitiren ve bizleri büyük üzüntüye boğan Çetin Özokçular ile 1992 yılında katıldığı 1.Dexter İstanbul Rallisi, aktif yarış kariyerinin başlangıç noktası oldu. 1992-2004 yılları arasında Opel Motorsport, Ford Rally Sport, Team Taksi ve Renault Performans Team takımlarında profesyonel olarak yarıştı.  2004 sezonunda yaşadığı kaza sonrasında boynunda oluşan sağlık problemi nedeni ile bir süre spora ara verme kararı aldı. 1998 sezonu sonunda, Yılmaz Köprücü ile Türkiye Ralli Kategori 1 Şampiyonluğu ve Sınıf 3 Birinciliğini elde etti. 1999 sezonunda 2003 sezonunda Ethem Genim ile Renault Performans Team adına Türkiye Ralli Sınıf 7 Birinciliği’ni kazandı.

2005 ve 2006 Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışan genç ekip Adil Küçüksarı-Cihan Özdamar’a koçluk yaptı. Ayrıca 2006 Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda Renault Sport Türkiye adına yarışan Fatih Kara-Cem Bakançocukları ekibinin medya ve VIP ilişkilerini koordine etti. Aynı dönemde TRT’de yayınlanan Oto Gündem programında danışman olarak Türkiye Ralli Şampiyonası yarışlarında röportajlar, sunumlar yaptı ve programın modifiye bölümünü hazırladı. 2007-2008 yıllarında Autodrom bünyesinde Karting Yaz Okulu’nda, aralarında halen karting şampiyonası takip eden sporcularında bulunduğu 7-12 yaş arası onlarca kişiye temel karting eğitimi verdi.

2008 yılında kendi şirketini kurarak medya ve iletişim danışmanlığı hizmetleri vermeye başladı. 2010 yılında İstanbul’dan Bodrum’a yerleşen Atıl Atılgan, 9 yıldır aa danışmanlık firması üzerinden başta Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) olmak üzere, farklı sektörlerden birçok kişi ve kuruluşa iletişim danışmanlığı hizmeti vermeyi sürdürüyor…