Vatandaş "e-Devlet"i sevdi

E-Devlet uygulamasını kullanan sayısı son bir yılda yüzde 20 arttı

Vatandaş "e-Devlet"i sevdi
- A +

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, "Vatandaşın birçok kamu hizmetini bir 'tık'la görebildiği e-Devlet uygulamasını kullanan sayısı son bir yılda yüzde 20 arttı" dedi. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, birçok kamu hizmetinin bilgisayar üzerinden alınabildiği e-Devlet uygulamasını kullanan sayısının son bir yılda yüzde 20 arttığını belirterek, "Her ay 325 bin kişi e-Devlet'e dahil oluyor" dedi.

Bakan Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  2011 yılında yaklaşık 11 milyon civarında olan e-Devlet'i kullananların sayısının, 2014 sonunda 20 milyonu aştığını söyledi.

Son 4 ayda e-Devlet Kapısı'na müracaat edenlerin, 1 milyon 634 bin 972 artışla 21 milyon 642 bin 222 kişiye çıktığına dikkati çeken Bilgin, "Her ay neredeyse 325 bin kişi şifre alarak e-Devlet sistemine dahil oldu" diye konuştu.

"Yeni Türkiye" konseptinin en önemli ayaklarından birinin e-Devlet projesi olduğunu belirten Bilgin, kullanıcı sayısının artışından memnun olduklarını dile getirdi.

e-Devlet portalını kullananların sayısının son bir yılda yaklaşık 4 milyon kişi daha arttığına dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız kamu kurumlarına gitmeksizin evlerinde bilgisayarlarının başına geçerek devletten birçok hizmeti tek tuşla alabilmektedir. Biz artık devletimizi vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. Bir yıl önce 133 kuruma ait 955 kalemde hizmet veriliyordu. Mayıs ayı itibarıyla kurum sayısını 175’e, hizmet kalemini ise bin 163’e çıkardık. Yaptığımız çalışmalar neticesinde vatandaşın e-Devlet hizmetinden daha fazla yararlanmasını sağladık. Devlet de çok önemli ölçüde bürokratik yükten kurtuldu."

Yorum Ekle

İlgili Haberler