Vatan özlemini kuma yansıtıyor

Ülkesindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden Tahir Ahmed, renkli kumları şişe üzerine işlediği sanatı sayesinde hem vatan özlemini gideriyor hem de ailesinin geçimini sağlıyor.

Vatan özlemini kuma yansıtıyor
- A +

 

Ahmed, yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç savaşın bir an önce bitmesi temennisini dile getirerek, sanatına terk etmek zorunda kaldığı ülkesindeki dükkanında devam etmek istediğini söyledi.
Kum sanatı sayesinde 7 kişilik ailesinin geçimini sağladığını anlatan Ahmed, "12 yıldır bu sanatla uğraşıyorum. Savaş başladı ve ailemle buraya gelmek zorunda kaldık. Çok şükür Türkiye hükümeti ve vatandaşları işimi devam ettirmeme kolaylık sağladı. Mardinliler bana yardımcı oldu. Allah onlardan razı olsun" ifadesini kullandı. 

Sanatının Türkiye'de büyük ilgi gördüğünü kaydeden Ahmed, "Kısa bir süre önce burada dükkan açtım. Sanatım burada çok beğeniliyor. Savaş başladıktan sonra buraya geldik. Umut ediyorum savaş kısa sürede biter de işime Şam'da devam ederim" dedi.

Türkiye'ye bazı değerli malzemelerini getiremediğini aktaran Ahmed, "Savaş ortamından buraya malzeme getirmek zor oldu. 3 çocuğum, kardeşim ve annem babam olmak üzere 7 kişiye bu işle bakıyorum. Bu sanatla geçiniyoruz" diye konuştu.

Sanatının turistlerin de ilgilisini çektiğini kaydeden Ahmed, yerli ve yabancı turistlerin Mardin hatırası olarak kum sanatıyla yaptığı ürünlerden satın aldığını sözlerine ekledi.

Yorum Ekle