Van kedileri güneşlendi

VAN Yüzücü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kedi Araştırma Merkezi'nde bu yıl dünyaya gelen yaklaşık 100 yavru kedi havaların ısınması ila birlikte dışarı çıkarıldı.

Van kedileri güneşlendi
- A +

 

Kedievi bahçesinde çimler arasında oynayan ve güneşlenen yavru kedilere ziyaretçiler ilgi gösterdi.

Van'ın önemli değerleri arısında bulunan bir gözü mavi, diğeri sarı olan Van kedileri kış ayları boyunca kaldıkları kedi evinden havaların ısınmasıyla birlikte dışarı çıkarıldı. Erişken kediler daha çok güneşin keyfini çıkarırken, bu yıl dünyaya gelen yavru kediler ilk kez dışarı çıkıp kedievi bahçesindeki çimlerde oynadı. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği yavru kediler için güneşin çok önemli olduğunu belirten YYÜ Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Abdullah Kaya, şöyle dedi:

"2015 yılı Van kedileri için çok verimli geçti. Bu yıl yüze yakın yeni yavru kedimiz oldu. Bu kedilerin aşıları yapıldı. Havaların ısınmasıyla birlikte kedilerimizi dışarıya çıkarmaya başladık. Yavru kedilerimiz yeni sütten ayrıldı. Güneşin kedilerin gelişimi için büyük bir önemi var. Dışarıya ilk kez çıkan kedilerin de hayatlarından memnun olduğunu görebiliyoruz."

Yorum Ekle