Van Gölü'nde tek koluyla yüzdü!

Deniz Temiz Derneği TURMEPA ile milli sporcu Kemal Özdemir ile birlikte sürdürdüğü 'Her Kulaç Göllerimize Bir Nefes' projesi kapsamında engellilerin su sporuna ilgisini artırmak hem de TURMEPA'nın deniz ve su kaynaklarının kirliliği ile mücadelesine dikkat çekmek amacıyla Van Gölü'nde yüzdü.

Van Gölü'nde tek koluyla yüzdü!
- A +

 

TURMEPA ve engelli milli sporcu Kemal Özdemir, deniz ve su kaynaklarının kirliliği ile mücadelesine dikkat çekmek hem de engellilerin su sporuna ilgisini artırmak amacıyla Van Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Valiliği destek verdiği etkinlikte Van Gölü'nde bulunan Akdamar Adası'na yüzdü. Daha önce de deniz kirliliğine dikkat çekmek amacıyla tek koluyla İstanbul Boğazı, İzmir, Antalya, Çanakkale ve Zonguldak'ta yüzen Özdemir, bu sene de göllerdeki kirliliğe dikkat çekmek için Van Gölü'nde kulaç attı. Akdamar Adası'na 1 kilometre uzaklıktaki bir mesafeden saat 10.00'da yüzmeye başlayan Özdemir, yaklaşık bir saatin ardından adaya ayak bastı. Etkinliğe TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ve Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk'ün yanı sıra etkinliğe büyük destek veren Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve Van Gölü'nün geleceği için mücadele veren STK'lar katıldı.

25 SENE İÇİNDE KAYBEDEBİLİRİZ

Milli Sporcu Özdemir, göl ve deniz kirliliğine dikkat çekmek ve hem de engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmak amacıyla deniz ve göllerde yüzmeye karar verdiğini söyledi. Özdemir, "Proje kapsamında yüzdüğüm Van Gölü eğer bir önlem alınmazsa 25 sene içinde kaybedeceğimiz değerler arasında yer alacaktır. Yakında yüzecek deniz ve göller bulamayabiliriz. Denize ve su kaynaklarının kirliliği ile mücadele eden TURMEPA'ya destek olmalıyız" dedi.

TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk ise Van'a 2006'da Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çevre eğitimleri verdiklerini, 2008 yılında ise Deniz Süpürgesi'ni Van'a getirerek hibe ettiklerini belirterek, "Aradan geçen uzun zamana rağmen Van ile bağımız hiç kopmadı. 2012'de başlattığımız 'Her Kulaç Denize Bir Nefes' projesinin gelişip, göllerimizde de başarıyla devam etmesi bizim için çok sevindirici bir durum. Unutmayalım ki su kaynaklarımız yok olursa o bölgede yaşayan herkesi etkileyecektir. Bu sebeple milli değerlerimizden olan Van Gölü'nün geleceği için gölün etrafındaki biyolojik arıtma tesislerinin sayısı en kısa zamanda artmalı ve faaliyete geçirilmelidir. Sanılanın aksine oksijenimizin yüzde 70'ini denizler ve göllerden sağlıyoruz. Akciğerlerimizi söndürmeyelim ve nefesimizi tüketmeyelim" dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise TURMEPA'ya ve Kemal Özdemir'e teşekkür ederek, Van TSO olarak Van Gölü ve Van için düzenlenen çevre faaliyetlerini sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Takva, "Van Gölü 1700 metre yükseklikte ve dünyanın 4'üncü büyük gölü ve dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Başka Van Gölü yoktur. Bu coğrafyada bir dünya değeri olan Van Gölü ayrıca kendi kendini temizleyebilen, yaraları tedavi ettiğini bu gölde yüzen Vanlılar olarak bizler biliyoruz ve kimse Van Gölü'nde yüzmeden ölmesin diyoruz" dedi.

Yorum Ekle