Valilik'ten o 3 kişiyle ilgili açıklama!

Gaziantep Valiliği, IŞİD’e katılmak için Karkamış’a gidip kaybolduğu iddia edilen Sudanlılarla ilgili bir açıklama yaptı.

Valilik'ten o 3 kişiyle ilgili açıklama!
- A +

 

Basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığının ifade edildiği açıklamada, "Basında yer alan bazı haberlerin Gaziantep Valiliği'nce değerlendirilmesi sonucunda; Karkamış Kaymakamlığı’ndan alınan bilgilere göre 29 Haziran 2015 Pazartesi günü saat 15.30 sıralarında Polis Merkezi Amirliği'ne müracaat eden Sudan asıllı ve Serbest İrlanda vatandaşı S.H.M.  adlı şahıs, Sudan ülkesinde tıp öğrencisi olan H.S.H.A. ile M.S.H.E. isimli çocuklarının, kendisine ve yakınlarına bilgi vermeden 26 Haziran 2015 tarihinde uçakla Türkiye’ye geldikleri ve o tarihten beri kendileriyle bir daha irtibat kuramadıklarını bildirdi. S.H.M., çocukların birlikte hareket ettikleri gruptan 3-4 kişininAnkara’da polis tarafından yakalandığını, ancak kendi çocuklarından bilgileri olmadığını beyan ederek Sudan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne çocukları hakkında kayıp başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

Adı geçen şahıs, çocuklarının Suriye’deki silahlı güçlere katılmış olabileceğini, bu nedenle hem resmi makamlara bilgi vermek ve hem de çocuklarını bulabilmek amacıyla Sudan vatandaşı U.M. ve tercüman olarak Gaziantep’te öğrenim gören üniversite öğrencisi A.A.Ö.K. ile birlikte Karkamış ilçesine geldiklerini, çocuklarının bulunması veya görülmesi halinde kendileriyle irtibata geçilmesi talebinde bulundu. Yapılan pasaport kontrolünde herhangi olumsuz duruma rastlanılmaması nedeniyle ilgili şahıslar Cumhuriyet Savcılığı talimatlarıyla serbest bırakıldı" denildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler