Valilik'teki toplantıdan bu karar çıktı!

Bugün Valilik, CEO’lar ile Renault, Tofaş, Mako ve Coşkunöz temsilcileri ile yapılan görüşmede, metal işçileri mücadeleye devam kararı aldı.

Valilik'teki toplantıdan bu karar çıktı!
- A +

 

Metal İşçileri Birliği (MİB)'nin facebook sayfasında gece yarısı verilen habere göre, metal sektöründeki işçi direnişiyle ilgili olarak Valilik'te bir toplantı yapıldı. 

Bu görüşmede Valilik, işçilerin "1- İşçilerin sendikal özgürlükleri tanınacak. 2- İşten atmama garantisi verilecek. 3- Ücret iyileştirilmesi için taahhüt verilecek. 4- Bunlar yazılı bir protokole dönüştürülecek." şeklindeki koşullarını kabul etti.

MİB'in duyurusunda daha sonra şöyle denildi:

"Fakat Bosch sözleşmesi baz alınarak yola çıkılan bu mücadelede temsilciler ücret iyileştirilmesi konusunda yuvarlak sözler sarf edildiği için masadan kalktı.

Valilik ve CEO’lar tarafından yarın (19 Mayıs 2015) saat 9.30’da yeni bir görüşme talep edilse de işçiler bu görüşmeye gitmeyeceklerini açıkladılar.

Bosch sözleşmesini isteyen işçiler bu netlik olmadan masaya oturmayacaklar. Bundan sonraki görüşmede de fabrika yönetimi gelsin öyle oturalım diyorlar.

Görüşmeden sonra Renault’ta yapılan açıklamanın ardından Renault işçileri oybirliği ile devam kararı aldı. Bosch sözleşmesi baz alınarak yapılacak bir ücret iyileştirmesi teklifi olmadan masaya oturmayacaklar.

Bu dik ve kararlı duruşumuzla, beraberliğimizle zafer yakındır!"

Yorum Ekle

İlgili Haberler