Vali Karaloğlu: "Arnavutluk Balkanlarda dostumuzdur"

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa ile Arnavutluk arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla Bursa'ya gelen Arnavutluk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Genci Muçaj'ı makamında kabul etti.

Vali Karaloğlu: "Arnavutluk Balkanlarda dostumuzdur"
- A +

 

Arnavutluk'un Türkiye için önemine değinen Vali Karaloğlu:" Balkanlardan gelen bütün vatandaşlarımıza Osmanlı tebaası olarak bakıyoruz, sonucunda biz uzun süre aynı ülkenin vatandaşlığında olmuş iki milletiz" dedi.Vali Karaloğlu:"Arnavutluk Balkanlarda önemli bir dostumuz, müttekifikimiz. Tarihi bağlarımız var, akrabalıklarımız var, kültür birliğimiz, inanç birliğimiz var. Tabi Bursa Arnavutluk ilişkileri belki Türkiye Arnavutluk ilişkilerinden biraz daha ileri seviyededir. Bursa,  Türkiye'de İstanbul'dan sonra en çok Arnavut Kökenli vatandaşımızın yaşadığı şehirdir diyebilirim, diğer yandan Arnavut kökenli vatandaşların şehre değer katması açısından bakarsak Bursa Türkiye'de açık ara öndedir. Bu nedenle ilişkilerimizin daha da kuvvetlenerek artacağını ifade etmek istiyorum " dedi.


Arnavutluk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Genci Muçaj ise:" Sizinle görüşmekten duyduğum memnuniyetin tarifi imkansız. Sıcak karşılamanız bizi memnun etti ayrıca sizin söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Bir Büyükelçi olarak Türkiye'yi çok seviyorum ve hatta Türkiye'de görev yapmak benim isteğim ve tercihimdi. Dünyanın neresinde olursam olayım kendimi sadece Arnavutluk Büyükelçisi gibi değil aynı zamanda Türkiye'nin sefiri olarak hissediyorum. Türkiye dost ve kardeş bir ülke. İlişkilerimiz tarih boyunca öyle devam etmiş ve hep öyle devam edecek. Bu sene içerisinde ilişkilerimiz en üst düzeyde stratejik ortaklık olarak devam edecek. Türkiye'de bulunan Arnavutlar Arnavutluk kökenli vatandaşlardır ve Türkiye'nin bölünmez doğal bir parçasıdır. Bursa Arnavutlar için en yakın şehirdir. Bursa'nın bir caddesinin Arnavut ismi taşıması için önce size sonra da Büyükşehir Belediye Başkanına öneride bulunmak istiyorum" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler