Uzun etek giydi okuldan uzaklaştırıldı

Başörtüsü yasakları konusunda katı bir tutum sergileyen Fransa'da bir okul 15 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Sarah'a ikinci defa bu kıyafetle okula geldiği için uzaklaştırma cezası verdi.

Uzun etek giydi okuldan uzaklaştırıldı
- A +

 

 Sarah'nın "uzun etek" giydiği için okula alınmaması ülkedeki tepkilere neden oldu. Olayın üzerine sosyal paylaşım sitesi Twitter'da "JePorteMaJupeCommeJeVeux" (eteğimi istediğim şekilde giyerim) etiketi başlatıldı. 

Yaklaşık 50 bin kez paylaşılan ve toplamda 13 milyon kullanıcıya ulaşan etikette uzun etek giyen ünlü isimlerin fotoğrafları paylaşılarak "Fransa'da böyle okula gidemezsin" tweetleri atıldı. Fransa haricinde dünyadan da birçok kullanıcı, koleksiyonlarında uzun etek bulunan dünyaca ünlü giyim firmalarını etiketleyerek "Terör kıyafeti üretiyorsunuz" yorumları yaptı. 

Bazı kullanıcılar, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'nın uzun etek giymiş fotoğrafını paylaşarak, "Acaba Hollande, Michelle Obama'yı etek boyu yüzünden evine yollar mı?" ifadelerini kullanırken, bazı kullanıcılar ise Disney karakterleri prenseslerin de uzun etek giydiğine dikkat çekti.

Paris'e 150 kilometre mesafede yer alan Reims kentinde, 15 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Sarah, daha önce de uzun siyah etek giydiği için okuldan evine yollanmış ve ardından ailesine bir mektup gönderilmişti. Mektupta, "kızınızın kıyafetlerine dikkat edin yoksa okula alınmayacak" ifadeleri yer alırken, Sarah'nın siyah etek giyerek üzerinde "dini bir sembol taşıdığı ve laiklik ilkesini ihlal ettiği" öne sürülmüştü.


Yorum Ekle

İlgili Haberler