Uzay çöpü nedir?

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) canlı yayınında ekranlara yansıyan görüntüler bomba etkisi yarattı. Üç parlak ve yuvarlak cismin sırayla dünyadan uzaklaştığının görülmesinden sonra NASA aniden yayını aniden kesti.

Uzay çöpü nedir?
- A +

 

NASA'nın yayınladığı görüntülerden yola çıkan İngiliz Daily Mail gazetesi, cisimlerin dünya yörüngesindeki uzay çöpleri olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Peki nedir uzay çöpü nasıl oluşur? Dünya için bir tehlike yaratır mı? İşte uzay çöpüyle ilgili merak edilenler...

UZAY ÇÖPÜ NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Sadece dünyadaki değil uzaydaki çöp sorunu var karşımızda. Roket parçaları, civatalar, astronotların eşyaları, ölü uydular, uydu ve uzay aracı artıkları hepsi birer uzay çöpü.

Gelmiş geçmiş en ilginç uzay çöplerini şöyle sıralayabiliriz:

-1965 yılında astronot Ed White’ın eldiveni

- Atlantis astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na takacakken kaybettiği civatalar

-1960’larda nükleer savaş ihtimaline karşı ABD’nin  telekomünikasyon iletişiminin sağlanması amacıyla gönderdiği bakır iğneler (Başarıya ulaşmayan bu plan sonucu şu an dünya yörüngesinde bakır iğneler binlerce kilometre hızla hareket ediyor)

-Sovyet Uzay istasyonu Mir’den atılan çöp poşetleri

-Hubble Uzay Teleskopu’nu tamir ederken kullanılan bazı malzemeler

 Yüzde 40’ı Çin, yüzde 27,5’i ABD ve %25,5’i Rusya tarafından bırakılan uzay çöpleri ile ilgili önümüzde büyük sorun var.  Nasıl mı? Bir ilaç tableti büyüklüğündeki bir parça, saatte 15 bin km'lik hızıyla uydulara zarar verip astronotları öldürebilir! Sadece 30 gramlık bir cismin bir uzay istasyonu ile çarpışmasının, saatte 100 kilometre hızla giden bir kamyonun enerjisinden daha güçlü bir etki yaratacağı hesaplanıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler