Uykudan önce ve sonra su içenler dikkat!

Vücut sağlığımızda hayati önem taşıyan suyu uyumadan önce ve uyandıktan sonra tükettiğimizde vücudumuza ne gibi faydalar sağlar? İşte cevabı...

Uykudan önce ve sonra su içenler dikkat!
- A +

 

Gün içerisinde içtiğiniz suyun dışında, uyumadan önce ve uyandıktan sonra içtiğiniz bir bardak suyun önemi daha fazla.

Uyumadan önce

Suyun temel maddeleri: Kimyasal olarak su bir oksijen ve iki hidrojen atomlarından oluşur. Bunun yanı sıra fazla sayıda mineral ve besleyici madde içerir. Uyumadan önce içtiğimiz bir bardak su işlevsellik için vücudumuza yeterli besin maddelerini verir.

Sıvı alma: Vücudumuzun ihtiyacı olan sıvıyı uyku saatinden önce aldığımızda, vücut suyu hücreleri yenilemek için kullanır.

Kalori yakımı: Uyku zamanı su içmenin kalori yaktırdığı ve kilo kaybettirdiği bilinmektedir.

Toksinsizleştirme: Uyumadan önce içtiğiniz su, sindirim sistemini ve idrardaki toksik maddeleri temizlemeye yardımcı olur.

Uyandıktan sonra

Sıvı alma: Uyumadan önce içtiğiniz su uyku sırasında depo edilir ve kullanılır. Bu nedenle uyandığınızda vücudunuz susuz kalmış olur. Bir bardak su ise susuzluğu gidermenin yanı sıra enerji verir ve özellikle beyin hücrelerini yeniler. 

Vücudu toksinlerden arındırır: Uyandıktan sonra içtiğiniz ılık su bağırsak hareketlerini artırır. Bu da kabızlığı önler.

Alerji ve enfeksiyon: Bazı insanların uyandıktan sonra öksürme ve hapşırma gibi alerjileri vardır. Su, boğazı temizlemeye yardım eder ve enfeksiyon riskini azaltır.

Baş ağrısı ve sabah bulantısı: Su içmek sabah baş ağrılarını engeller ve özellikle hamilelerde olan sabah bulantılarını önlemeye yardımcı olur.

Kilo kaybı: Vücut metabolizmasını hızlandırdığı için kalori yakımı sağlar. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler