Üst düzey DAEŞ militanı öldürüldü

ABD'nin Irak'ta düzenlediği hava saldırısında, 2012'de Libya'nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna yönelik saldırıya adı karıştığından şüphelenilen bir DAEŞ yetkilisinin öldürüldüğü bildirildi.

Üst düzey DAEŞ militanı öldürüldü
- A +

 

Pentagon Sözcüsü Steve Warren yaptığı yazılı açıklamada, 11 Eylül 2012'de ABD'nin Libya Büyükelçisi Chris Stevens dahil 4 Amerikalı'nın yaşamını yitirdiği Bingazi konsolosluğu saldırısıyla ilgili şüpheli kişilerden Tunus vatandaşı Ali Avni el Harzi'nin, 15 Haziran'da Irak'ın Musul kentinde Amerikan hava saldırısında öldürüldüğünü belirtti.

Warren, el Harzi'nin, "Kuzey Afrika ve Ortadoğu coğrafyası boyunca DAEŞ'le bağlantılı çok sayıda aşırılık yanlısıyla yakın faaliyet gösterdiğini" kaydederek, "Onun ölümüyle, DAEŞ'in Kuzey Afrika'daki cihat yanlılarını Suriye ve Irak'taki savaşa entegre etme yeteneği zayıflatılırken, uluslararası terörizmle uzun süredir bağı bulunan bir cihat yanlısı da ortadan kaldırılmış oluyor" ifadesini kullandı.

Libya'da 10 DAEŞ militanı öldürüldü

Öte yandan, Libya'daki Trablus merkezli Ulusal Kurtuluş Hükümeti'ne bağlı savaş uçaklarının, ülkenin doğusundaki Sirt kentinde düzenlediği hava saldırısında en az 10 DAEŞ militanının etkisiz hale getirildiği bildirildi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler