Unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunları bu şenlikte

Şehirleşmeyle birlikte unutulmaya yüz tutmuş birdiribir, mendil kapmaca, yakan top, yumurta taşıma ve horoz dövüşü gibi sokak oyunları '9. Bursa Ulusal Sokak Oyunları Şenliği'nde yeniden hatırlanıyor.

Unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunları bu şenlikte
- A +

 

Hızla gelişen teknolojiyle değişen yaşam koşullarında unutulmaya yüz tutmuş eski sokak oyunlarını araştırıp yeniden gündeme getirerek yaşatılmasını sağlamayı ve çocuklar arasındaki sosyal iletişime katkıda bulunmayı amaçlayan şenlik, Tophane Saltanat Kapı’dan Pınarbaşı Parkı’na uzanan bir kortejle başladı. Coşkulu görüntülerin yaşandığı kortejin ardından Pınarbaşı Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlikler, keyifli bir güne adını yazdırdı. Şenliğin sunuculuğunu, çocukların yakından tanıdığı ‘Seksenler’ dizisi oyuncularından Begüm Öner ve Hakan Bulut yaptı. Programa renk katan ünlü oyuncular, değişen yaşam şartlarında çocuk oyunlarının ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, kendilerinin de sokakta oynamanın tadını bilen şanslı çocuklardan olduklarını belirtti.

Bursa’dan Hamzabey Ortaokulu, Rahmiye Malcıoğlu İlkokulu, Özel 3 Mart Azizoğlu İlkokulu, Vahide Aktuğ Ortaokulu, Davutkadı Eşref Evcil İlkokulu, Teferrüç Ali Osman Gür İlkokulu öğrencilerinin yer aldığı şenliğe; Büyükşehir Belediyesi Protokol Şube Müdürlüğü’nün katkılarıyla bu yıl ilk kez Bursa’nın kardeş şehirleri Bayburt, Denizli, Amasya, Van, Mardin ve Bilecik’ten de misafir öğrenciler katıldı. Van Çatak’tan gelen öğrenciler, Bursa’da çok güzel ağırlandıklarını; kentin tarihi ve turistik mekanlarını da görme şansı yakaladıklarını söyleyerek, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler. Şenlikte diğer kentlerden yaşıtlarıyla tanıştıklarını da belirten çocuklar, eğlenceli programın tadını doyasıya çıkardı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, ‘9. Bursa Ulusal Sokak Oyunları Şenliği’nin gelişen teknoloji ve değişen yaşam şartlarına rağmen sokak oyunları kültürünün yaşatılması adına önemli ve anlamlı bir organizasyon olduğunu söyledi. Neşeli anların yaşandığı programda çocuklar, sokak oyunları istasyonlarında yakan top, yumurta taşıma ve horoz dövüşü gibi oyunlarla eğlendi. Günboyu oyun oynamanın tadını doyasıya çıkaran çocuklar, hareketli müziklerle de dans ettikleri şenlikte geleneksel tatlardan pamuk helva ve macun yemeyi de ihmal etmedi. Programda ayrıca Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından çocuklara yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler