Üniversite adayları için son viraj

Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS) son basamak sınavı olan LYS-3 Edebiyat-Coğrafya sınavı başladı.

Üniversite adayları için son viraj
- A +

 

Üniversitelere girmek isteyen binlerce adayın katıldığı sınavların ikinci basamağı olan LYS’nin son oturumu olan LYS-3 Edebiyat-Coğrafya sınavı başladı. Adaylar üniversiteye giriş için son viraj olan Edebiyat-Coğrafya sınavı için dakikalar öncesinden sınava girecekleri okulların önüne geldi. Aileleriyle birlikte sınava gelen adaylar, okullara sınav giriş belgeleri ve kimlikleri kontrol edilerek alındı.

SINAV HEYECANI GİRİŞ BELGESİNİ UNUTTURDU
Sınava girmek için okul önünde bekleyen adaylardan LYS-3 sınavına alanı olmadığı halde formalite olsun diye girdiklerini söyleyenler oldu. Bölümünün sayısal olduğunu söyleyen bir aday, dün yapılan Fen Bilimleri sınavından iyi bir puan beklediğini belirterek, bugünkü sınava formalite olsun diye girdiğini söyledi.
Çocukları sınavda ter dökerken okul bahçesinde onları bekleyen aileler oldu. Kızının sınavda olduğunu söyleyen bir veli, sınav telaşıyla sınava giriş belgesini evde unuttuklarını kaydetti. Sınav başlamadan hemen yakında bir internet salonuna giderek sınav giriş belgesini yeniden çıkarttırdıklarını ifade eden veli, daha sonra kızının sınava girdiğini aktardı.

Okul bahçesinde çocuklarının sınavdan çıkmasını bekleyen ailelerden bazıları çocukları için Kur’an-ı Kerim okurken, bazı velilerin gazete okuyarak zaman geçirdikleri görüldü.
Saat 10.00’da başlayan LYS-3 sınavında adaylara Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya-1 derslerinden sorular soruldu. Adaylar Türk Dili ve Edebiyatı dersinden sorulacak 56 soruyu 85 dakikada ve Coğrafya-1 dersinden sorulacak 24 soruyu 35 dakikada cevaplamaya çalışacak. LYS-3 sınavına 81 ilde ve Lefkoşa'da toplam 2 bin 532 binada 772 bin 735 aday katılıyor. 

Yorum Ekle