Uludağ’da 75 orman köşkünün yapımı tamamlandı

Uludağ’da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan 75 orman köşkü tamamlandı.

Uludağ’da 75 orman köşkünün yapımı tamamlandı
- A +

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin beşinci milli parkı olan Uludağ’ın 127 bin 620 dekarlık alanının yüzde 10’luk bölümü birinci ve ikinci yerleşim bölgeleri ve Çobankaya, Sarıalan, Kirazlıyayla ve Karabelen günübirlik kullanım alanları oluşturuyor. Bakanlık tarafından Haziran 2013’te, koruma ve kullanma dengesi gözetilerek ve milli parkın bütün güzelliklerinden yılın her döneminde faydalanma amacıyla orman köşklerinin yapımına başlandı. Bu kapsamda Çobankaya mevkiinde 23, Sarıalan mevkiinde 52 olmak üzere toplam 75 orman köşkü tamamlanarak, ziyaretçilerin kullanımına sunuldu.

Doğal dokuya uygun ve tamamen ahşap olarak inşa edilen 52, 66 ve 84 metrekarelik üç farklı tipte inşa edilen orman köşkleri; su, nem ve ısıya karşı tam izolasyonlu, son derece konforlu olarak planlandı. Orman köşklerinde çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon gibi ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak eşyaların yanı sıra otantik sedir oturma grubu ile donatılarak misafirlerin dağ ortamında konforlu bir şekilde zaman geçirmeleri için her türlü imkanı sunuyor.

TABİATA ZARAR VERİLMEDİ

Türkiye’nin dört bir yanında milli parklarda şehir ormanlarında, tabiat parklarında ve mesirelik alanlarda vatandaşların daha iyi vakit geçirmeleri için çalıştıklarını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Vatandaşlarımızın tabiatla ve yeşille bütünleşmesi için böyle bir çalışma yaptık. Buraya giden vatandaşlarımız dağ ortamı ile konforu bir arada yaşayacaklar. Ayrıca bu çalışmalarımızı yaparken tabiata uygun malzemeler kullandık ve zarar vermemek için her şeyi düşündük” dedi.

Bundan sonra da bakanlık olarak milli parklara ve tabiat parklarına gerçekleştirdikleri yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini belirten Bakan Eroğlu “Milli parklar ve tabiat parkları, 2014 yılında 13 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Biz, 2019’da vatandaşlarımızın yeşile olan ihtiyacını daha da fazla gidermek için bu sayıyı 15 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bu arada Bursa Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri günlük kirası 150 TL olan bu evlere yoğun ilgi olduğunu Temmuz ve Ağustos aylarında tümümün rezervasyonunun şimdiden yapıldığını açıkladılar.

Yorum Ekle

İlgili Haberler