Ulucami'ye dev mahya

Bursa'da tarihi Ulucami’ye Ramazan ayını temsil eden mahyalar asan ustalar, cambaz gibi hareket ederek görenleri heyecanlandırdı.

Ulucami'ye dev mahya
- A +

 

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İstanbul'dan özel bir ekip getirterek Ulucami'ye dev bir mahya astırdı. Dev mahya şehrin büyük kısmından görülebiliyor. Metrelerce yükseklikteki minarelere mahya asan ustaları vatandaşlar heyecanla seyretti. Tek şerefesi bulunan ve iki minare arası 70 metre olan Ulucami’ye 30 metrelik mahya asılacak. Mahyada Ramazan ayının ilk 15 gününde ‘Ramazan kardeşliktir’, son 15 günde ise ‘Vakit iyilik vaktidir’ yazacak.

İlk mahyanın yazımında ise yaklaşık 150 lamba kullanıldı. 43 senedir Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde çalışan ve 39 senedir mahya yapan baş usta Kahraman Yıldız, “2015 yılının Ramazan mahyasını asmaya geldik. İstanbul’da 6, Edirne’de 1 ve Bursa’da 1 olmak üzere toplamda 8 camiye mahya asıyoruz. Ramazan kardeşliktir. isimli mahyamızı asacağız. Bu yazı Ramazan ayının ilk 15 gününde duracak. Ardından ikinci mahyamızı asacağız. İkinci mahyamızda da vakit iyilik vaktidir yazısı olacak” dedi.

Mahyanın 450 seneye yakın geçmişi olduğunu dikkat çeken Yıldız, “Mahya Sultan Ahmet Camii’nde başlamıştır. Bursa’da iki minare arası 70 metredir. Ama tek şerefesi var. Aslında ikinci şerefede gerekiyor. Ulucami’ye göre mahya hazırlıyoruz. 35 metrelik harf büyüklüğü var. 6 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. İnşallah bu sanat devam eder” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler