sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Ukrayna'ya saldırma tehlikesi sürüyor"

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Rusya'nın, sınırlarının yakınına çok sayıda asker yığdığını belirterek, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırma tehlikesi sürüyor" dedi.

Ukrayna'ya saldırma tehlikesi sürüyor"
- A +

 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkedeki savaş, ekonomi ve reform çalışmalarına değindi.

Avrupa’dan doğalgaz ithal ederek Ukrayna’nın 23 yıllık tarihinde ilk defa Rus gazına bağımlılığı en aza indirdiklerini belirten Poroşenko, "Eskiden Ukrayna, Rusya doğalgazına yüzde 90 oranında bağımlı iken, bu yılın ilk çeyreğinde bu pay yüzde 37’ye indi" diye konuştu. 

Poroşenko, böylece ülkenin enerji güvenliğinin temin edildiğini ve ülkeye doğalgaz sevk edecek kaynakların da çeşitlendirildiğini vurgulayarak, "Gazprom’un tekeline ve şantajına da son verdik" ifadesini kullandı.

Poroşenko, Ukrayna topraklarında 9 binden fazla Rus askerinin bulunduğunu, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınına çok fazla asker yığdığını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma tehlikesinin hala bulunduğunu, bundan dolayı Ukrayna yönetimi ve silahlı kuvvetlerinin buna hazırlıklı olması gerektiğini ifade eden Poroşenko, bu olası saldırının gerçekleşmemesi için Ukraynalı diplomatların ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini, aynı zamanda Rusya’ya yönelik yaptırımların iptal edilmesine de müsaade etmemelerinin önemini vurguladı.

Poroşenko, Ukrayna ordusundaki asker sayısının 250 bine ulaştığını, günümüzde doğudaki terörle mücadele operasyonlarında 50 bin askerin görev aldığını kaydederek, günümüzde Ukrayna ordusunun kıtadaki en güçlü ordulardan biri olduğunu savundu.

Poroşenko, ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelere uygulanan ekonomik kısıtlamaların Ukrayna’nın Rusya ile sınırda kontrolü tam olarak sağlanmasına kadar devam edeceğini vurguladı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler