Ukraynalı hava korsanına 9 yıl hapis

Pegasus Havayolla’nın Kharkov-İstanbul seferini yapan yolu uçağını kaçırmak isteyen Ukraynalı hava korsanı Artem Kozlov, 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan Kozlov, kararın ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ukraynalı hava korsanına 9 yıl hapis
- A +

 

Ukrayna’daki siyasi karışıklığa dikkat çekmek için 7 Şubat 2014 tarihinde Pegasus havayollarının Kharkov-İstanbul seferini yapan yolu uçağını kaçırmak isteyen Artem Kozlov hakkında, 11 yıl 3 aydan 42 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Artem Kozlov, avukatıyla birlikte katıldı.

Duruşmada ifade veren Kozlov, "Benim amacım suç işlemek değildi. Kötü niyetim yoktur. Barışçıl amaçla protesto yapmak istemiştim. Kimseye karşı kötü bir davranışım, saldırgan tavrım olmadı. Benim amacım, Ukrayna’da olan olayları kamuoyuna duyurmaktı. Bu amaçla böyle bir eylem gerçekleştirdim" dedi.

Üzerinde bomba ya da silah bulunmadığını söyleyen Kozlov, "Niyetimi hosteslere anlattım. Aramızdaki Diyalog da çok iyiydi. Pilotlardan üçüncü yardımcı pilotla görüşebildim. Diğerleri ile görüşemedim. Kamuoyunun dikkatini Ukrayna’ya çekmek istedim. Öncelikle havayolu şirketinden zarar görmüş olması halinde özür diliyorum. Pilotların sıkıntı yaşamış olması nedeniyle de pişmanım. Yolculara rahatsızlık vermek istemezdim” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, Artem Kozlov’u, ‘hava ulaşım aracının kaçırılması’ suçundan 4 yıl 2 ay, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 5 yıl olmak üzere toplam 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı ve tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan Artem Kozlov, cezaevine gönderildi.

Yorum Ekle