Uçurum kenarındaki keçilere dağcılardan kurtarma operasyonu

Kahramanmaraş’ta sarp kayalıklara tırmanan 15 keçi dağda mahsur kaldı. Bulundukları yerde 3 gün boyunca yardım bekleyen keçiler, dağcılık derneği üyelerinin 10 saatlik çalışması sonucu iftar vaktinde kayalıklardan kurtarıldı.

Uçurum kenarındaki keçilere dağcılardan kurtarma operasyonu
- A +

 

Merkez Onikişubat ilçesi Şahinkayası Mahallesi’nde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan İdris ve Mehmet Saz kardeşlere ait 40 keçi, 3 gün önce otlamak için Şahinkayası Mevkii'ndeki sarp kayalıklara tırmandı. Uçurum kenarında ilerleyen keçiler, kayalıkların yarısında mahsur kaldı.

KEÇİLERİN BİR BÖLÜMÜ İNMEDİ

Sürüsü mahsur kalan İdris ve Mehmet Saz kardeşler, 2 günlük uğraşı sonucunda ıslık ve el yordamıyla keçileri yönlendirerek 25’inin aşağı inmesini sağladı. Ancak tedirgin olan 15 keçi bulundukları yerden inmedi. Bunun üzerine Saz kardeşler, AFAD ve itfaiye ekiplerinden yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye hareket eden AFAD ve itfaiye ekibi, zorlu arazi koşulları nedeniyle kurtarma operasyonunda başarılı olamadı. Yetersiz kalan ekip, Kahramanmaraş Offroad Kulübü ve Ayyıldız Dağcılık Derneği’nden yardım istendi.

KEÇİLERİN KURTARILMASI İFTAR VAKTİNE DENK GELDİ

Üçü dağcı, 6 kişilik ekiple 3. günün sonunda iftara az bir süre kala kurtarma operasyonunu başlatan dağcılar, emniyet tedbirlerinin alınmasıyla yaklaşık 120 metre yükseklikten halatla keçilerin bulunduğu alana indi ve geldikleri yoldan ilerlemeleri için sürünün arkasından kovaladı. Kurtarma operasyonu, iftar vaktinde hayvanların sarp kayalıktan sırayla geçişiyle son buldu. Keçilerin açlık ve susuzluktan bitkin düştüğü gözlendi.

72 saat sonunda 15 keçisi kurtarılan İdris Saz, hayvanların kayalıklarda 3 gün mahsur kaldığını anlattı. Keçilerin bitkin düştüğünü ifade eden Saz, Kahramanmaraş Offroad Kulübü ve Ayyıldız Dağcılık Derneği’ne teşekkür etti.

Kahramanmaraş Offroad Kulübü basın sözcüsü Gökmen Kanarya, iftar bereketinin, sürünün kurtuluşuna vesile olduğunu anlatarak şunları kaydetti: “Kurtarma operasyonu yaklaşık 10 saat sürdü. Operasyonu bize itfaiye daire başkanımız haber verdi. 15 keçiyi 120 metrelik bir iniş gerçekleştirerek normal yoldan çıkartmayı başardık. Başarılı bir operasyon oldu.”

Yorum Ekle