Üç kuşak birden toprağa verilecek

Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 136 kurbanın cenazelerini taşıyan konvoy, 11 Temmuz'da cenaze töreninin yapılacağı Potoçari'ye ulaştı.

Üç kuşak birden toprağa verilecek
- A +

 

Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 136 kurbanın cenazelerini taşıyan konvoy, 11 Temmuz'da cenaze töreninin düzenleneceği Potoçari'ye ulaştı.

Sabah saatlerinde Visoko'dan yola çıkan tırda bulunan cenazeler, burada vatandaşlar ve kurban yakınları tarafından tırdan indirilerek, savaş esnasında BM bünyesinde görev yapan Hollandalı askerlerin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasına taşındı.

Tabutların eski fabrikaya taşınması sırasında duygusal anlar yaşandı. Srebrenitsa'da oğullarını, eşlerini, babalarını ve kardeşlerini kaybeden kurban yakınları tabutlara sarılarak gözyaşı döktü, dua okudu.

Yarına kadar fabrikada bekletilecek olan tabutlar, daha sonra Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşınacak.

Konvoy saldırıya uğradı

Bu arada, kurbanların cenazelerini taşıyan ve sabah saatlerinde Visoko'dan hareket eden konvoyun, Han Piyesak-Vlasenitsa yolu üzerinde sözlü ve fiziksel saldırıya uğradığı bildirildi.

Doğu Saraybosna Kamu Güvenliği Merkezi'nden alınan bilgiye göre, cenazeleri taşıyan konvoy Çacevitsa mevkisinden geçtiği sırada bir vatandaş önce küfür ederek, ardından cenazeleri taşıyan tıra saldırdı. Saldırganın, konvoyun güvenliğini sağlayan emniyet birimlerince gözaltına alındığı belirtildi.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırı anını anlatan tır sürücüsü Yusuf Memişeviç, Çacevitsa'dan geçtikleri sırada yol kenarında duran bir kişinin önce "Burası Sırbistan" diye bağırdığını, ardından küfür ederek, tıra taş attığı söyledi.

Yaşanan saldırının önemsiz bir olay olduğunu belirten Memişeviç, "Yol üzerinde birçok Sırp vatandaş konvoyun geçişi sırasında ayağa kalkarak saygı duruşunda bulundu. Kendi adıma onlara çok teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Üç kuşak birden toprağa verilecek

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda bu yıl toprağa verilecek 136 kurbanın en yaşlısı öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Smayloviç, oğlu ve torunu ile birlikte toprağa verilecek.

Öte yandan, bu yıl defnedilecekler arasında ayrıca öldürüldüklerinde henüz reşit olmayan 18 kurban da bulunuyor.

Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yılı dolayısıyla düzenlenecek cenaze törenine aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu çok sayıda devlet ve hükümet başkanı da katılacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler