Tuzlu su ile gargara yapın!

Batman Ağız Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Mahsum Ekinci, ağız ve diş sağlığının Ramazan ayında daha büyük önem kazandığını söyledi.

Tuzlu su ile gargara yapın!
- A +

 

Batman Ağız Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Mahsum, dişlerin fırçalanmadığı zaman sahurdan iftara kadarki sürede ağızda üreme şansı bulan bakterilerin, kötü kokulara sebep olduğunu söyledi. Dt. Ekinci, "Ramazan'da oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısının az seviyede olmasından, iftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler ağızda kolayca üreyebilir. Bakteriler ağızda asitlenmeye yol açar, bu da diş çürüklerine neden olur" dedi.

"TUZLU SU İLE GARGARA YAPINIZ"

Dt. Ekinci, Ramazan ayında sağlıklı bir ağız ve diş sağlığına sahip olmak için yapılması gerekenleri sıraladı. Dt. Ekinci, "İftardan ve sahurdan sonra dişler özenle fırçalanmalıdır. Dişler fırçalanırken dil yüzeyi ve diş eti bölgeleri de nazikçe temizlenmelidir. Daha iyi bir ağız hijyeni ve ferah bir nefes için gargara dediğimiz ağız antiseptikleri de kullanılmalıdır. Böylelikle iftar ve sahurdan sonra artan asit miktarı da engellenmiş olur. Bu konuda ağız spreyleri de yardımcı olabilir. Eğer elimizde gargara veya ağız spreyi yoksa bunun yerine tuzlu su ile de ağzımızı çalkalayabiliriz. Diş çürüğünün dışında diş eti hastalıkları, kötü yapılmış protezler, mide ve boğaz rahatsızlıkları da kötü kokulara neden olabilir. Ağız bakımı iyi bir şekilde yapıldığı takdirde ağızdaki kötü kokuların önüne geçilebilir" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler