Türkiye'ye geliyorlar!

NATO Dışişleri Bakanları Zirvesine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 15-16 Kasım'da yapılacak G20 zirvesine ABD Başkanı Obama katılacak.

Türkiye'ye geliyorlar!
- A +

 

Antalya bu yıl iki büyük organizasyona ev sahipliği yapacak. Önce NATO zirvesi ardından da G-20. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanlarına 13-14 Mayıs tarihlerinde Antalya'da ev sahipliği yapacak. Böylece NATO toplantısı ilk defa Ankara, İstanbul ve İzmir dışında bir şehirde yapılacak. Toplantıya NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının yanı sıra, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katılacak. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de gelecek bakanlar arasında. Toplantıda bölgesel gelişmeler masaya yatırılacak ve ikili görüşmeler yapılacak. Zirvede, IŞİD'lemücadele, Irak, Suriye, Ukrayna ve Yemen'deki son durum ve NATO'nun yeniden yapılandırılması gibi konular ele alınacak Turizmin başkentlerinden biri olan Antalya diplomasi alanında da önemli ev sahipliklerini sürdürecek. Antalya 15-16 Kasım tarihlerinde de ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, S.Arabistan, Güney Afrika,G. Kore ve AB Komisyonu liderlerinden oluşan G20 Devlet Başkanlarını misafir edecek. Zirveye, iş adamları, gazeteciler, uzmanlar ve delegasyonlardan oluşan yaklaşık 13 bin kişinin gelmesi bekleniyor.

OBAMA'YA GOLF TEKLİFİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, G20 Zirvesi sırasında golf oynamayı seven ABD Başkanı Barack Obama'ya bu yönde bir program yapılabileceğini açıklamıştı. Çavuşoğlu diğer liderlerin de katılımı ile bu programın bir turnuvaya bile çevrilebileceğini kaydetmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler