Türkiye'nin ilk safari parkına yoğun ilgi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde kurulan safari parka gelenler, 25 türden yaklaşık 250 hayvanı görme imkanına sahip oluyor.

Türkiye'nin ilk safari parkına yoğun ilgi
- A +

 

Gaziantep'te açılan ve 25 türden yaklaşık 250 hayvanın doğal ortamda serbestçe dolaştığı Türkiye'nin ilk safari parkını, açılışından bu yana 375 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Yüzölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın üçüncü ve dünyanın da dördüncü büyük hayvanat bahçesi konumunda bulunan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin içinde, 150 dönüm arazide inşa edilen safari park Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyor.

Safari parka gelen ziyaretçiler, özel tasarlanan araçlarla, hayvanları doğal ortamlarında, arada tel örgüler olmadan görme imkanı buluyor.

Bu arada, doğal ortamlarında serbestçe dolaşan hayvanlardan bazıları, çekim için safari parka gelen gazetecilere de zor anlar yaşattı. Gazeteciler, araca yaklaşan bir devekuşunu güçlükle uzaklaştırdı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, gazetecilere yaptığı açıklamada, safari parkın açıldığı ilk günden itibaren yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Safari parkın 23 Nisan 2015'te açıldığını hatırlatan Özsöyler, açılışından bu yana ziyaretçi sayısının yüzde 50 arttığını vurgulayarak, "Ziyarete açıldığı günden bu yana yaklaşık 375 bin kişi safari parkı ziyaret etti. Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen ziyaretçilerin yanında başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Avrupa ülkelerinden turistler de safari parkımıza ilgi gösteriyor" diye konuştu.

Farklı projeler ve parka kazandırılan yeni hayvan türleriyle her yıl ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardıklarını kaydeden Özsöyler, önümüzdeki yıllarda da "Afrika Savanası" projesini hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni geçen yıl yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiğini anımsatan Özsöyler, gerçekleştirdikleri yeniliklerle ziyaretçi sayısının bu yıl 3 milyona ulaşmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle