Türkiye'nin ihtiyacı daha çok havaalanı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması için gerekli olan yol haritasını açıkladı.

Türkiye'nin ihtiyacı daha çok havaalanı
- A +

 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Türkiye, 2023'te dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olacaksa çok daha fazla havaalanına ihtiyacı var" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu-Giresun Havalimanı'nda incelemelerde bulunmak üzere geldiği Çarşamba Havalimanı'nda, gazetecilere yaptığı açıklamada, son 13 yılda ülkenin hava yolu taşımacılığında fevkalade önemli bir seviyeye geldiğini söyledi.

Dünyada çok farklı yerlere uçan en önemli hava yolu şirketlerinden birinin Türk Hava Yolları olduğunu belirten Kurtulmuş, Türkiye'de ise neredeyse hava yolu ile ulaşılmayan bir yer kalmadığını ifade etti.

"Iğdır'dan Batman'a kadar... Şimdi Yüksekova Havaalanı yapılıyor. İnşallah 22 Mayıs'ta  Ordu- Giresun Havaalanı açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızla birlikte yapacağız. Bunlar Türkiye için fevkalade güzel şeyler" diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Hava yolu taşımacılığındaki bu gelişmenin inanın Türkiye'nin ilerlemesine, kalkınmasına çok büyük bir çarpan etkisi olacağını göreceğiz. Zaman içerisinde bunu birebir yaşayacağız. Ben bu gelişmeden dolayı Türk Hava Yollarını, Türkiye'nin havacılık kurumlarının tamamını tebrik ediyorum. İnşallah Türkiye'de halkın çok daha rahat hava yolu taşımacılığıyla her yere ulaştığı, çok daha geniş ağların kurulduğu bir döneme doğru gidiyoruz. Hayırlı uğurlu olsun."

28 Şubat dönemi

Kurtulmuş, 28 Şubat sürecinde Türkiye'de çok sayıda havaalanı kapatıldığını belirterek, "Bunların niye kapatıldığını sonradan anlamak mümkün oluyor. İlla havaalanı deyince aklımıza büyük uluslararası uçuşların yapıldığı havaalanları gelmemeli. Küçük şehir havaalanları aslında ülke içerisinde halkın birbirleriyle çok daha yakınlaşmasını bölgelerin birbirlerine çok daha yakın bir şekilde ulaşmasını sağlayan havaalanları" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Mesela Amerika Birleşik Devletleri'nin kalkınmasının arkasında da bu küçük havaalanlarının her bakımdan hem ulaşım bakımından hem lojistik bakımdan çok büyük etkisi var. 28 Şubat'ta ilginç bir şekilde bu havaalanları kapatılmış. Herhalde oradaki temel düşünce şu olsa gerek, halkın çok fazla birbirleriyle iç içe geçmesi, bölgelerin birbirlerine yakınlaşmasını istemedikleri için bu havaalanlarının kapatılmış olduğunu tahmin ediyoruz. Önemli bir detaydır. 28 Şubat'a ilişkin önemli bir detaydır. O süreç içerisinde bir çok şehrin havaalanlarının kapatıldığını sonradan daha net bir şekilde görmüş olduk."

Ordu- Giresun Havalimanı

Ordu - Giresun Havalimanı'nın dünyanın en önemli deniz üzerinde yapılmış hava alanlarından birisi olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Bu içeride bir çok fayda sağlıyor. Ordu ve Giresun halkımız için çok daha rahat ulaşabilecekleri bir yeni havaalanı oluşuyor. Ordu'nun dünyaya açılan bir penceresi oluyor. Giresun'un dünyaya açılan bir penceresi oluyor. Bundan daha önemlisi bu tür prestij projeleriyle Türkiye çok daha güçlü bir şekilde uluslararası alanda tanıtılmış oluyor" dedi.

Türkiye'nin bu projeleriyle birlikte hem itibarını artırdığını hem de ekonomik büyümesinin altyapısını hızlandırdığını belirten Kurtulmuş, "2023'te dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi eğer Türkiye olacaksa Türkiye'nin çok daha fazla havaalanına ihtiyacı var. Bu havaalanlarının çok daha hızlı çok daha yaygın bir şekilde kullanılmasına ihtiyaç var" dedi.

İlgili Haberler