Türkiye'nin beslenme haritası

Ülkemizde farklı bölgelerdeki farklı üretim ve sofra kültürleri, çocukların sağlığını da yakından ilgilendiriyor.

Türkiye'nin beslenme haritası
- A +

 

Türkiye Sağlık Araştırması verilerini derleyen Diyetisyen Emre Uzun, bölgelere göre 7-14 yaş arasındaki çocukların beslenme haritasını çıkardı. Bölgesel özellikler dolayısıyla beslenmeye bağlı hastalık risklerini ortaya koyan Uzun, bu bölgelerde yaşayan çocukların risk oluşturan hastalıklardan korunabilmeleri için anne babaların beslenmede dikkat etmeleri gerekenleri sıraladı.

GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA VİTAMİN EKSİKLİĞİ GÖRÜLÜYOR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sebze ve meyvenin sınırlı olarak üretilmesi ve tüketilmesi sebebiyle A ve C vitamini eksikliği görülüyor. Bu nedenle Güneydoğu Anadolu da yaşayan çocuklar A ve C vitamini yetersizliğine bağlı göz ve cilt hastalıkları riski altında. Bu bölgede süt ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesi sayesinde diş sağlığının mükemmel olması beklenirken, tahıl ürünlerinin çok tüketilmesi sebebiyle diş çürüğü yaygın olarak görülüyor. Bölgede yaşayan ailelerin küçük yaşlardan itibaren çocukları sebze ve meyve yemeye alıştırması gereklidir. Öte yandan pişirme tarzı olarak kavurma, kızartma türü yiyecekler yerine haşlama, fırın veya ızgara yöntemi tercih edilmelidir. Böylece besinlerde vitamin kaybı minimuma indirilerek alınan fayda maksimuma çıkarılmış olur.

KARADENİZ'DE TEREYAĞI RİSK

Karadeniz Mutfağı, bölgede çok balık ve sebze tüketilmesi nedeniyle çocukların beslenmesi açısından ideal mutfaklar arasındada yer alıyor. Ancak bu bölgede sık tüketilen tereyağı ve kızartmalar kalp sağlığı ve obezite için risk oluşturuyor. Çocukların gelişim süreçlerinde kızartma yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanan yiyeceklerin tüketilmesi; yemeklerde tereyağı gibi doymuş yağların yerine doymamış yağ olan bitkisel ay çiçek veya zeytinyağının tercih edilmesi gerekir.

İÇ ANADOLU'DA HAMUR İŞİ YAYGIN

Tahıl üretimi ve hayvancılığın yaygın olduğu İç Anadolu bölgesinde mutfak da genellikle bu yönde gelişmiştir. Genel olarak karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenen İç Anadolu Bölgesi'nde yetişen çocuklar, bu sebeple obeziteye daha yatkındır. Çocuklar daha fazla fiziksel aktiviteye yönlendirilmeli ve beslenme alışkanlıkları küçük yaşlardan itibaren değiştirilmeye çalışılmalıdır. Bölgedeki yetersiz kalsiyum tüketimi, diş çürükleri ve kayıplarına yol açabilmektedir. Bu sebeple 07-14 yaş arası çocuk gelişimi için mutfaklarda süt, yoğurt, peynir, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve kuru baklagillerin mutlaka bulunması gerekir. Çocuklar daha fazla meyve ve sebze tüketimine yönlendirilmeli, özellikle kayısı, havuç, yumurta, süt ve süt ürünleri sofradan eksik edilmemelidir.

EGELİ ÇOCUĞUN DİŞİ ÇÜRÜK

Ege ve Akdeniz bölgelerinde sebze ve meyvelerin bol miktarda tüketilmesi sebebiyle çocuklar vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme şekline sahiptir. Bu da göz, cilt ve diş eti hastalıkları görülme insidansını oldukça düşürmektedir. Öte yandan yetersiz süt ve süt ürünleri tüketimi diş çürüklerine yol açmaktadır. Akdeniz ve Ege Bölgesi obezite riskinin düşük olduğu bölgelerdendir.

MARMARALI ÇOCUK ŞİŞMAN

Modern şehir hayatının olumsuz özelliklerinin ağır olarak hissedildiği Marmara Bölgesi'nde çocuklar için en önemli sağlık risklerinden biri obezite. Yetersiz sebze ve meyve tüketimi sonucu görülen A ve C vitamin yetersizliği sebebiyle deri ve göz hastalıklarının gelişme riskini artırıyor.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Yorum Ekle

İlgili Haberler