Türkiye’de kaç Suriyeli var?

Birleşmiş Milletler, Suriye'deki çatışmalardan kaçarak komşu ülkelere sığınan Suriyeli sayısının 4 milyonu aştığını açıkladı. Türkiye’de bulunan sığınmacı sayısı ise 1.8 milyon.

Türkiye’de kaç  Suriyeli var?
- A +

 


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden (BMMYK) yapılan yazılı açıklamada, Suriye’deki çatışmalardan kaçarak başka ülkelere giden sığınmacı sayısı verildi.

Açıklamada, "Türkiye'ye ulaşan yeni sığınmacılar dahil komşu ülkelerdeki Suriyeli sığınmacı sayısı 4 milyon 13 bine ulaştı" ifadesi kullanıldı.

Suriyeli sığınmacı sayısının 4 milyonu aşmasının, ülkedeki krizin neredeyse 5 yıldır devam eden dünyadaki en büyük sığınmacı krizi olduğu gerçeğini doğruladığı belirtildi.
Suriye'de ülke içinde yerinden edilenlerin sayısının da en az 7,6 milyon olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Suriye'deki çatışmaların beşinci yılında sona ereceğine yönelik sinyalin bulunmadığı ve sığınmacı sayısının artmaya devam ettiği vurgulandı.

SIĞINMACILARIN YARISI TÜRKİYE'DE

Suriyeli sığınmacı sayısının yıl sonunda 4 milyon 270 bine ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

Haziran 2015'te 24 bin Suriyeli sığınmacının Türkiye'ye giriş yaptığı, Türkiye'nin dünyanın en fazla sığınmacı ağırlayan ülkesi olduğu ve Suriyeli sığınmacıların yüzde 45'inin burada bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, "4 milyon Suriyeli sığınmacının 1 milyon 805 bin 255'i Türkiye'de bulunuyor.

Irak'ta 249 bin 726, Ürdün'de 629 bin 128, Mısır'da 132 bin 375, Lübnan'da 1 milyon 172 bin 753 ve Kuzey Afrika'da farklı ülkelerde 24 bin 55 Suriyeli sığınmacı var" ifadesi kullanıldı.

5.5 MİLYAR LİRA LAZIM

BMMYK'dan, "Suriyelilere insani yardım için bu yıl 5,5 milyar dolara ihtiyaç var, ama Haziran 2015 itibarıyla sadece yüzde 24'ü temin edildi. Bu nedenle Suriyeli sığınmacılar gıda, sağlık ve eğitim yardımında yeni kesintilerle yüzleşecek" uyarısı yapıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler