sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Türkiye'de ilaç ithalatı azalacak!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye'de ilaç sarfiyatı ve ilaç ithalatını azaltmaya yönelik bir çalışma başlattı.

Türkiye'de ilaç ithalatı azalacak!
- A +

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye'de ilaç sarfiyatı ve ilaç ithalatını azaltmaya yönelik bir çalışma başlattı. Bakanlık, anavatanı Kuzey Amerika olan Avrupa'da da yoğun bir şekilde yetiştirilen Aroniya meyvesi ormanları kuracak. Bu ormanlar ilk etapta Bolu'da 2 bin dekarlık alanda oluşturulacak, daha sonra Türkiye'nin aynı ekosistem özelliğini taşıyan değişik bölgelerinde kurulacak.

HER DERDE DEVA

Dünya pazarlarında tıbbi ve aromatik bitkilere olan talep her geçen gün biraz daha artarken, C vitamini açısından zengin olan bu meyvenin yetiştirildiği ülkelerde daha az hastalık görüldüğü saptandı. Kansere karşı etkili olan Aroniya meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirirken kalp ve damarları koruyor ve kalp damarlarını (koroner) gevşetiyor. Arteryoskleroz ve yüksek tansiyona karşı da etkili. Nörolojik hastalıklarda, diyabet hastalarda kullanılıyor. Karaciğeri koruyor, yaşlanmayı önlüyor. İdrar yolları enfeksiyonuna karşı etkisinin yanı sıra ağır metallerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Ayrıca, Radioaktif maddelerden bazılarının da (strontiumu) vücuttan atılmasını sağlıyor.

İLAÇ SARFİYATINA SON VERECEK

Bu bitkiyi kullanan ülkelerde ilaç kullanımında önemli miktarda tasarruf sağlanması üzerine Bakanlık da çalışmalarına hız vererek Türkiye'de ilaç sarfiyatını ve ilaç ithalatını azaltmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler