Türkiye’de bir ilk gerçekleşti! Küçük bebek bakın nerede doğdu?

Diyarbakır’ın bir dağ yamacında doğum sancısı tutan Nafiye Nergiz’in yardımına ambulans helikopter yetişti. Hastaneye kaldırılan genç kadın havada doğurdu.

Türkiye’de bir ilk gerçekleşti! Küçük bebek bakın nerede doğdu?
- A +

 

Kulp ilçesinde inanılmaz bir doğum gerçekleşti. Bir dağın yamacında bulunan köyde, hamile olan 25 yaşındaki Nafiye Nergiz’in akşam saatlerinde sancısı tuttu. Eşi Yakup Nergiz, 112’yi arayarak sağlık personelinden yardım isterken, bakanlık bölgeye bir helikopter ambulans gönderdi. Koordinatları tam olarak bilmeden bölgeye ulaşan hava ambulansı ekibi, doğru noktaya iniş yapabilmek için aileden evin önünde bulunan tarlada ateş yakmasını istedi. Yanan ateşin bulunduğu alana inen helikopter, hamile kadını alarak havalandı. Ancak havada kadına yapılan muayene sırasında anneden bebeğin kafasının çıktığını gören ambulans ekibi, helikopterin içinde 10 dakikada doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdi.

Dedesinin adı verilen Reşat bebek, Türkiye’de havada doğan ilk bebek olarak tarihe geçti. Diyarbakır İl Helikopter Ambulans Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Özgür Korkmaz, yaşananları şöyle anlattı: Aile ateş yakarak bizleri bekliyordu. Yakılan ateş ve eldeki beyaz bezlerle aileyi bulduk. Hamile kadını sarıp sarmalamışlar. Kendisini orada muayene etmemiz mümkün olmadı. Anne adayını hemen helikoptere aldık ve havalandık. İçeride tıbbi işlemler başladıktan sonra bir de baktık ki doğum başlamış, çocuğun kafası görünüyor. Hemen doğumu gerçekleştirdik.

Doğumu 10 dakikada sağlıklı olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Korkmaz “Doğum için gerekli ekipman helikopterde vardı. Ama aracın içi çok dar, manevra kabiliyetimiz neredeyse yoktu. Ama başardık. Baba Yakup Nergis ise olayı şöyle anlattı: Olay 2 gün önce gerçekleşti.112 Acil bize evin önünde ateş yakın yerinizi tespit edelim dediler. Eşimi helikoptere bindirdiler ve havalandıktan biraz sonra eşimin doğumu gerçekleşti. Oğluma babamın ismi Reşat adını verdim. Baba, hekimlerden hemşirelerden ve yetkili herkese teşekkür etti. 

Yorum Ekle