Türkiye'de 28 bin kişi organ bekliyor

Necdet Ünüvar, Türkiye'de 28 bin kişinin organ nakli beklediğini belirterek, vatandaşları bu konuda daha duyarlı davranmaya davet etti.

Türkiye'de 28 bin kişi organ bekliyor
- A +

 

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana 1. sıra milletvekili adayı Necdet Ünüvar, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin organ nakli merkezi ruhsatı alması dolayısıyla düzenlenen törende, en fazla organ bağışı yapan iller arasında Adana'nın beşinci sırada yer aldığını, bağışların daha da arttırılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de çok sayıda hastanın organ nakli beklediğini aktaran Ünüvar, şunları söyledi:

''Türkiye'de 28 bin civarında organ nakli bekleyen vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımızı, organ nakli konusunda daha duyarlı davranmaya davet ediyorum. Geçmişte bu konuyla ilgili dini hassasiyetler bakımından bir takım tartışmalar yapıldı ama Diyanet İşleri Başkanlığı, net şekilde mesajını verdi. Organ naklinin caiz olduğunu açıkladı hatta sevap olduğuna dair açıklama yaptı. Vatandaşlarımıza düşen, daha fazla organ bağışlamak.''

Adana Valisi Mustafa Büyük de kentte bin 400 kişinin organ nakli beklediğini ifade ederek, organ nakli merkezinin hastalara şifa olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Vali Büyük ve Ünüvar, hastane yetkililerine organ nakli merkezi ruhsatını verdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler