sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Türkiye ve Macaristan arasında yapay zeka ortaklığı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin kamu, özel sektör ve akademi ortaklığıyla hazırlanan Ulusal Yapay Stratejisi’nin yakında açıklanacağını belirtti.

Türkiye ve Macaristan arasında yapay zeka ortaklığı
- A +

 

Etkinliğin Türk-Macar iş birliğini yeni bir düzeye taşıyacağını ifade eden Varank, Türkiye ve Macaristan’ın yapay zeka konularında benzer yaklaşımları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Veri üretiminden ortak ürünler geliştirmeye kadar yapay zeka değer zincirindeki tüm alanlarda birlikte çalışabiliriz. Araştırma kurumlarımız, yapay teknolojilerin gelişimini teşvik etmek için ortak proje çağrıları başlatabilir. Avrupa Birliği kapsamındaki projelerde büyük bir iş birliği potansiyelimiz var. AB’nin bir sonraki çok yıllı mali planı bize yeni iş birliği fırsatları sunuyor. Dijital Avrupa Programı, süper bilgisayarlar, yapay zeka, siber güvenlik, yüksek dijital beceriler ve dijital inovasyon merkezleri alanlarında yatırımları artıracak. Türkiye olarak bu programa katılmayı değerlendiriyoruz. Bu kapsamda Macaristan ile birlikte yeni ortaklıklar kurabilir ve ortak uygulamaları destekleyebiliriz.”

Çalışma grubu önerisi

İki ülke arasında, tecrübe aktarımı ve insan kaynağı değişimi gibi alanlarda büyük fırsatlar olduğuna dikkati çeken Varank, “Macaristan ile açık iletişim kanalları kurmayı ve birlikte büyümeyi umuyoruz. Ülkelerimiz arasında yapay zeka ve dijital ekonomi alanlarında potansiyel iş birliği fırsatlarını tartışabileceğimiz yeni bir çalışma grubu kurmayı öneriyorum. Kapımız araştırmacılara ve iş insanlarına da her zaman açık olacak” dedi.

İlgili haber için tıklayın.

Slovenya'da virüs kısıtlamaları

Yorum Ekle

İlgili Haberler