Türkiye uzaya ilk adımı attı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akıncılar'daki TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nin açılış töreninde konuştu.

Türkiye uzaya ilk adımı attı!
- A +

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

TUSAŞ sivil havacılık sektörünün dev firmaları ile işbirliğini sürdürüyor. TUSAŞ'ın hikayesi Türkiye Cumhuriyeti'nin hikayesi ile aynıdır. Bu kurumumuz kapanmak üzereydi. Göreve geldiğimizde bir kararlılıkla işin üzerine gitmiş ve bugün TUSAŞ 1 milyar doların üzerindeki cirosu ve 5 bin çalışanı ile dünyanın en büyük 80. firması. Sadece OSTİM'e aktarılan iş hacmi 12 yılda 10 kat arttı. İşte TUSAŞ böyle bir başarının içinden çıkmıştır. TUSAŞ sayesinde Türkiye uzay çalışmaları konusunda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdi.

Türkiye uzay çalışmaları konusunda iddia sahibi ülkeler arasına girdi. Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım anlamını taşıyor. Diğer ülkelerin uzay projeleri içinde hizmet verilecek.  2023 yılında TUSAŞ'ı çok daha büyük projelerin içerisinde görmek istiyoruz. Milli haberleşme ve yeni nesil ANKA'ları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Türkiye ihtiyaç duyduğu her konuda savunma yatırımlarını yapacak konuma 2023'te ulaşmış olacak.

Savunma sanayi konusunda çok büyük bir muktesabatı olan bir milletiz. Pek çok savaşta kendi ürettiğimiz silahlar ile çok büyük savaşlar kazandık. Eskiden bir beyin göçünden söz ediyorduk bu göç tersine başladı. Savunma sanayinin dışa bağımsızlığını yüzde 100'e taşıma hedefindeyiz. Bağımsız savunma sanayi adına atamayacağımız adım yok ancak birileri hala engellem çabası içinde.

Dünya vicdansızlarla dolu ekonomik ve stratejik çıkarlar ön planda ama artık bizim de bu konuda kriterlerimiz olacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler