Türkiye Suriye'ye girecek mi?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün gece bazı twitter adreslerinden yapılan müdahale edilecek iddialarına cevap verdi.

Türkiye Suriye'ye girecek mi?
- A +

 

Başbakan Davutoğlu, Suriye sınırında PYD'nin ilerleyişine yönelik Türkiye'nin müdahalesinin olup olmayacağı sorusuna cevap verdi. Twiter'da askeri sevkiyatın başladığı yönündeki iddialar üzerine konuşan açıklama yapan Davutoğlu, Türkiye'yi maceraya sokmayacaklarını; ancak Türkiye'ye yönelik herhangi bir tehdit karşısında ise yarını beklemeyeceklerini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, Twitter'da PYD'ye yakın bazı kaynaklardan yapılan, askeri sevkiyat başladı haberlerine Kanal 7'de cevap verdi.

Mehmet Acet'in hazırlayıp sunduğu İskele Sancak programında konuşan Davutoğlu, sınırdaki gelişmeleri ve alınan tedbirleri, Türkiye'nin Suriye'ye gireceği yönünde algılanmaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu; "Biz Türkiye'yi maceraya sokacak bir adım atmayız. Gerektiğinde sınır boylarımızda Türkiye'nin güvenliğini tehdit edecek her türlü yapılanmaya karşı gereken tedbirin alınması konusunda da direktif verildi. Burada kastedilen öncelikle DEAŞ terör örgütüdür, Suriye rejiminin bazı Türkiye'yi rahatsız edecek faaliyetleridir ve eğer Türkiye'yi tehdit edecek niteliğe dönüşürse veya bu tür faaliyetler içine girerse PYD ve ilgili bütün yapılar... Terör örgütlerinin her türlüsüne ve Türkiye'ye mülteci akınına sebebiyet verecek her türlü gelişmeye karşı, her türlü senaryoyla ilgili olarak hazırlıklarımızı sürdürdük.

"YARINI BEKLEMEYİZ..."

Bizim Suriye'deki Kürtlerle bir sorunumuz yok. Kendi sınırlarımızı korumak için gerekli tedbirleri aldık. Ek olarak sınırımız dışında oluşabilecek bir durum için gerekli tedbirlerin alınması için direktifler verildi. Türkiye'nin yarın, kısa bir dönem içinde Suriye'ye gireceği gibi bir beklenti içine kimse girmemelidir. Eğer Türkiye'ye dönük bir güvenlik saldırısı veya Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden bir durum olursa yarını da beklemeyiz bir dakika sonra da bütün tedbirlerimiz hazırdır. Ama Türkiye'nin böyle bir güvenlik riski oluşturacak durumu yoksa da herhangi bir şekilde tek taraflı bir müdahaleyi yakın zamanda yapacağı gibi bir beklenti oluşturmak doğru değil. Bu konuda oldu bittiye izin vermeyiz, maceraya hiçbir şekilde sürüklenmeyiz. Bu konuda halkımız huzurlu olsun."

Yorum Ekle

İlgili Haberler