Türkiye o ülkeye nota verdi!

Türkiye Libya'daki Tobruk yönetiminin atadığı İstanbul başkonsolosuna nota verdi

Türkiye o ülkeye nota verdi!
- A +

 

Libya açıklarında dün Türk gemisine düzenlenen saldırının ardından Türkiye Libya'daki Tobruk yönetiminin atadığı İstanbul başkonsolosuna nota gönderdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya açıklarında Türk gemisine düzenlenen saldırıyla ilgili Türkiye'nin diplomatik girişimlerde bulunduğunu, Libya'daki Tobruk yönetiminin atadığı İstanbul başkonsolosuna Türkiye'nin tepkisinin iletildiğini ve nota gönderildiğini bildirdi 

Bakan Çavuşoğlu, TRT Türk'ün canlı yayınında Libya'daki saldırı, Suriye,Irak ve terör örgütleri, Kıbrıs'ta çözüm arayışları ve yurt dışındaki Türk vatandaşlarının oy kullanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, hiçbir uyarı yapılmadan Libya açıklarında Türk gemisine saldırı düzenlendiğini, saldırıda 3. kaptanın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Biz tabii diplomatik girişimlerimizi yaptık. Hem İstanbul'daki başkonsolosluğa hem de Ankara'daki büyükelçiliğe. İstanbul'daki başkonsolos da Tobruk'un atadığı kişi olduğu için hem tepkimizi hem de notamızı gönderdik" dedi.

İlgili yerlere bütün girişimlerin yapıldığını aktaran Çavuşoğlu, ticari bir yük gemisi karaya yanaşırken ve her türlü araştırma ve soruşturma imkanı varken hiçbir uyarı yapılmadan doğrudan bomba ve toplarla saldırılmasını "barbarca" bir yaklaşım olarak nitelendirdi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler