Türkiye işgaline karşı 100 milyon euro!

Yunanistan'ın kreditörlere sunduğu yeni paket, son olarak reddedilen paketten çok daha ciddi uygulamalar içeriyor. En ilginç maddelerden birisi ise savunma harcamalarının 2016 yılına kadar 300 milyon euro azaltılması.

Türkiye işgaline karşı 100 milyon euro!
- A +

 

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı milliyetçi Bağımsız Yunanlar (ANEL) lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "400 milyon Euro'luk savunma harcamasının azaltılması, ülkenin tam anlamıyla silahsız, uçaksız ve tek gemisiz olarak Türk tahriklerini bertaraf edememesi anlamına gelir" ifadelerini kullanmıştı. Yani anlaşılan Yunanistan, Türkiye işgali korkusu yüzünden 100 milyon euroluk tasarruftan vazgeçmiş... 

Sözünden döndü işte yeni tedbirler

- Yunan Adaları'nda vergi yüzde 23'e çıkarılacak. 
- Temel gıda ürünleri, enerji, su ve otel fiyatlarında KDV yüzde 13, ilaç, kitap, ve tiyatro fiyatlarında ise yüzde 6 olacak. 
- Yüzde 26 olan kurumlar vergisi yüzde 28'e çıkarılacak. 
- Savunma harcamalarında bu yıl için 100, gelecek yıl için de 200 milyon euro kesinti uygulanacak. 
- 5 metreyi aşan teknelerden alınan lüks tüketim vergisi yüzde 13'e yükseltilecek.

Önemli bir karar alabiliriz

Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, euro bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'ın verdiği önerilerin değerlendirmek üzere bugün yapılacak toplantıda 'önemli bir karar' alabileceklerini belirtti. Euro bölgesi liderleri de yarınki toplantıda bakanların vardığı sonuçları değerlendirecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler