Türkiye, ‘Autopromotec 2015 Fuarı’nın onur konuğu

Avrupa’nın en büyük otomotiv yan sanayi ve servis ekipmanları fuarı olarak öne çıkan Bologna’daki ‘Autopromotec 2015 Fuarı’nın onur konuğu Türkiye oldu.

Türkiye, ‘Autopromotec 2015 Fuarı’nın onur konuğu
- A +

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, “Türk otomotiv endüstrisi küresel gücüyle dünyanın önemli üreticilerinden. Fuarlarda bu gücümüzle yer alıp, yeni iş bağlantıları kuruyoruz” dedi.

Türkiye ilk kez milli katılımla yer aldığı İtalya’nın Bologna kentindeki ‘Autopromotec 2015 Fuarı’nın onur konuğu oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) organizasyonuyla 11 tedarik sanayi firmasının katıldığı fuarda Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde yarım yüzyılı aşan tecrübesi, üretim kalitesi gibi başarı hikayeleri de anlatıldı.

Avrupa’nın en büyük otomotiv yan sanayi ve servis ekipmanları fuarı olarak öne çıkan Bologna’da 2 yılda bir düzenlenen ‘Autopromotec 2015’te aralarında Almanya, Fransa, Çin’in de bulunduğu 47 ülkeden 663’ü yabancı olmak üzere toplamda 1587 firma yer aldı. 120 bini aşan ziyaretçi sayısıyla küresel otomotiv endüstrisi için adeta bir pazara dönen fuarda Türk firmaları da süspansiyon sistemlerinden debriyaj aksamlarına, fren sistemlerinden vites kutusu aksamlarına, aküden janta birçok ürün sergiledi.

FUARLAR YENİ PAZARLARIN İLK ADIMI

OİB Yönetim Kurulu Üyesi Emre İncekara, düzenlenen toplantılarda Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde ulaştığı üstün kalite ve üretim gücünden, lojistik fırsatlara kadar birçok avantaja dikkat çekti. Fuarın önemine değinen OİB Başkanı Orhan Sabuncu da İtalya’nın otomotivde küresel anlamda çok önemli bir yere sahip olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Dünyanın önde gelen tedarik sanayi olarak bu fuarda yer aldık ve onur konuğu kabul edildik. Bizim organizasyonumuzun dışında birçok firmamız da bireysel olarak Bologna’da yer aldı. Türk otomotiv endüstrimiz küresel gücüyle dünyanın önemli üreticisi. Fuarlarda bu gücümüzle yar alıp yeni iş bağlantıları kuruyoruz. İhracatta yeni pazar arama mücadelemizin ilk adımını böyle atıyoruz.”

İlgili Haberler