Türkiye-Arnavutluk ilişkileri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ortak basın toplantısında konuştu. 7 anlaşmanın imzalandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "522 konutu 13 ay gibi rekor sayılacak bir sürede tamamladık. Bundan sonra da iyi gününde kötü gününde de Arnavutluk'un yanında olmayı sürdüreceğiz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk ile ilgili ticaret hacmi hedefini de açıkladı.

Türkiye-Arnavutluk ilişkileri
- A +

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Az önce 7 anlaşmayı ilgili arkadaşlarımız imzaladılar. Gerçek dost çağrılmadan koşandır inancıyla deprem haberini alır almaz hemen harekete geçtik. Yürütülen bu çalışmaları değerli dostum sayın Edi Rama ile sık sık görüşerek yakından takip ettik. Söz verdiğimiz gibi depremde evleri yıkılanlar için konutların teslimini bugün gerçekleştirdik. 522 konutu 13 ay gibi rekor sayılacak bir sürede tamamladık. Bundan sonra da iyi gününde kötü gününde de Arnavutluk'un yanında olmayı sürdüreceğiz. Arnavutluk'taki müşterek kültürel miras noktasında da bizler özellikle kurumlarımızla başta TİKA olmak üzere buralarda da destek çalışmalarımızı sürdürebiliriz. Önümüzdeki dönemde Arnavutluk'taki FETÖ yapılanmasına karşı daha somut, kararlı, hızlı adımlar atılması samimi beklentimizdir. Dost ve kardeş ülke Arnavutluk’ta FETÖ’nün hala faaliyet alanı bulabilmesi bizi derinden yaralıyor. Ethem Bey caminin açılışını bugün yapacağız. Bugün değerli dostum Edi Rama ile stratejik ortalık seviyesindeki ilişkilerimizi ayrıntılı şekilde görüşerek ele aldık. Konsey toplantımızı inşallah bu yılın ilk yarısında icra edeceğiz. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 853 milyon dolar seviyesine ulaştı. Şimdi 1 milyar dolar olan hedefimize ulaşarak, yakalayalım istiyoruz. Yatırımlarımızın toplam miktarı 3,5 milyar dolardır. Biz bu rakamları yeterli bulmuyoruz. Bunun çok daha iyi bir noktaya gelmesi lazım. İlişkilerimizi her alanda derinleştirme, bu kararlılıkla da yolumuza devam etmeyi düşünüyorum.

Burada AB'nin yaklaşım tarzından öte bizim için NATO'nun yaklaşım tarzı önemli. Çünkü AB henüz Türkiye'yi üye ülke olarak kabul etmiyor ki. Maalesef oyalama taktikleri devam ediyor. Ama biz şu anda NATO'nun güçlü bir müttefiğiyiz. Balkanların özellikle onu da ikili görüşmede konuştuk. Balkanların barışını huzurunu çok önemsiyoruz.Balkanların barışı, huzuru için üzerimize düşeni nasıl yaptıysak, bundan sonra da aynı şekilde barış ve huzurun teminatı için garantör ülkelerden biriyiz. Balkanların huzuru için gerekeni yapacağız.

TÜRKİYE'NİN ARNAVUTLUK'A DESTEĞİ

Öyle bir soru sordun ki futbolda bizim 'ters köşe' diye bir anlayış vardır. Biz ters köşe olmayacağız. Kardeşlik hukuku farklıdır. Bir de borçlar hukuku vardır. Kardeşlik hukuku içinde öyle destekler olur ki kardeşliğin gereğidir. Şu anda bizim deprem felaketinde yaşanan olay, borçlar hukuku değil kardeşlik hukukuna dayalıdır. Aynı şekilde tarihi eserlerle ilgili olanlarda yine kardeşlik hukukuna dayalıdır. Buralarda bir şey aramanın anlamı yoktur.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama: Arnavutluk veya AB'de hiç kimsenin, Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinden rahatsız olması gerektiğine inanmıyorum. Çünkü bu, geleneksel bir ilişkidir. Erdoğan gibi söylediğini yapan liderlere çok rastlanmaz. Uluslararası arenada söylediğini yapan tek lider Erdoğan'dır.

İlgili haber için tıklayın.

Koronavirüs tablosu açıklandı

Yorum Ekle

İlgili Haberler