Türk Metal Sendikası'ndan işçilere çağrı

Perşembe gününden beri Bursa'da devam eden metal işçilerinin eylemiyle ilgili olarak Türk Metal Sendikası açıklama yaptı.

Türk Metal Sendikası'ndan işçilere çağrı
- A +

 

Türk Metal Sendikası, Bosch işçisinin ortalama ücretinin Renault ve Tofaş işçilerinin ücret ortalamasının gerisinde olduğunu açıkladı.

Türk Metal Sendikası, Bursa'daki otomobil fabrikalarında yaşanan sıkıtıların ardından resmi internet sitesinden yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Bursa'da örgütlü olduğumuz Bosch işyerinde imzaladığımız toplu iş sözleşmesinden sonra, aynı bölgedeki bazı diğer fabrika ve işyerlerinde baş gösteren eylemler ve devamında yaşanan olaylar kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Türk Metal Sendikası, 38 ay boyunca sendikasız kalan, bu süreçte toplu iş sözleşmesinden yararlanamayan ve mağduriyet yaşayan Bosch işçileri için, önemli bir toplu iş sözleşmesi imzalamıştır. İşçilerimizin mağduriyetine son vermek maksadıyla sendikasız geçen 2012-2014 dönemini kapsayan bir ücret zammı alınmış, ardından 2014-2017 dönemi için diğer işyerlerinde imzalanan toplu iş sözleşmesinde alınan ücret artışının aynısı Bosch işçileri için de alınmıştır. Böylece mağduriyetin giderilmesine çalışılmıştır. Bu ücret artışları ve işverenin sendikasız dönemde işçileri için yaptığı ücret ayarlamaları nedeniyle, sınırlı sayıda işçimizin, diğer işyerlerindeki işçilerimizden biraz daha yüksek ücret almaları sonucunu ortaya çıkarmıştır. Ancak bütün bunlara rağmen, Bosch işçisinin ortalama ücreti, yine de, Renault ve Tofaş işçilerinin ücret ortalamasının gerisindedir" denildi.

Elde edilen bu sözleşme başarısını bazı çevreler tarafından Türk Metal'in Bosch işçisine diğer işyerlerindeki üyelerinden daha yüksek ücret artışı sağladığı propagandasıyla servis edildiğini belirten açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bu propagandanın etkisi ve sahada faaliyet gösteren bazı çevrelerin kışkırtmalarıyla, başta Renault işyeri olmak üzere, diğer bazı işyerlerinde ücret artışı talebi ile çeşitli eylemler yapılmıştır. Sendikamızın, ortaya çıkan bilgi kirliliğine karşı, konuyu bütün ayrıntılarıyla ortaya koyan, böyle bir ücret farkının dile getirilen boyutta olmadığını belgelerle açıklayan yaklaşımına rağmen, eylemler devam etmiştir. Eylemler kısa sürede sendikamızı, işyerlerini ve ardından da tüm bölgeyi hedef alan bir boyuta dönüşmüştür. Sendikamız bu zaman zarfından eyleme katılanlarla diyalog kurulması için azami gayreti göstermiş, ancak bu çabalarımız, olayları provoke eden grupların etkisiyle sonuçsuz kalmıştır. Sonuç itibariyle, başta Renault olmak üzere Tofaş, Coşkunöz ve Mako gibi bazı işyerlerinde üretim durdurulmuş, işçilerimiz işyerlerini terk etmemişlerdir. Sendikamızın tüm uzlaşma çabaları, eylemlere son verme yolundaki girişimleri ve işçilerimizle diyalog çabası sonuçsuz kalmaktadır. Ancak Türk Metal Sendikası, gerek MESS ve gerekse işverenler ile görüşerek bu çıkmazın aşılabilmesi için girişimlerine devam etmektedir. Çabamız, eylemin sonlandırılması, işyerini terk etmeme eylemine son verilmesi, üretime başlanması ve sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesi içindir. Bu meselenin diyalog yoluyla çözümü için gereken çaba gösterilmeye devam edilecek, üyemiz olsun ya da olmasın, bütün işçilerin bu süreçten herhangi bir zarar görmeden çıkabilmesi için çaba sarf edilecektir".

MESS'TEN 'İŞ BIRAKMA EYLEMLERİ DURDURULSUN' ÇAĞRISI
 
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Bursa'daki otomotiv fabrikalarında devam eden iş bırakma eylemlerinin durdurulması çağrısı yaptı.

“Bursa'da kurulu bulunan sendikamıza üye bazı otomotiv ana ve yan sanayi işyerlerinde başlatılan işyerini terk etmeme ve topluca iş bırakma şeklindeki yasadışı eylemler maalesef katlanılamaz boyutlara ulaşmıştır.” ifadesi kullanılan sendikanın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:


“Üye işletmelerimizi kapsayan 2014-2017 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmeleri, birkaç ay gibi kısa bir süre önce 3 yıl için imza altına alınmıştır. Bu tür eylemler yoluyla 3 yıllık süre için bağlayıcılığı olan Grup Toplu İş Sözleşmesi şartlarına yönelik haksız taleplerde bulunulmaması gerekir. Yapılmakta olan eylem ile, Türk otomotiv endüstrisinin uluslararası piyasalardaki itibarına ve rekabet gücüne zarar verilmekte olup, ülke ihracatı ve ekonomisi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durumun devamı halinde karşılaşılacak sipariş iptalleri ve pazar kaybı işletmelere olduğu kadar istihdama da zarar verecektir. Ayrıca bu süreçte yaşananların işletmelerde derin yaralar açmasından endişe etmekteyiz. Üyelerimize ait işyerlerindeki yasadışı eylemlerin bir an önce sona erdirilmesi, çalışma barışının en kısa sürede tesis edilmesi ve üretime başlanması her şeyin ötesinde ülkemizin menfaati gereğidir. Bu itibarla tüm çalışanlarımızı sağduyu ile hareket etmeye, işlerine sahip çıkmaya, işyerlerine ve ülke ekonomisine zarar veren yasadışı eylemlere derhal son vermeye davet ettiğimizi kamuoyuna duyururuz.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler