Türk jetleri Suriye helikopterini vurdu

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, angajman kurallarını ihlal ederek sınırımızı ihlal eden Suriye’ye ait  bir helikopteri vurarak düşürdü. 

Türk jetleri Suriye helikopterini vurdu
- A +

 


Angajman kurallarını ihlal ederek Türkiye sınırına yaklaşan Suriye’ye ait helikopter, Türk savaş uçakları tarafından vurularak düşürüldü

Bölgedeki görgü tanıklarına göre olay dün saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Hatay’ın Altınözü, Defne ve Yayladağı ilçelerinde Suriye sınırına yönelen Türk savaş uçaklarının geçişi sırasında, patlamaya benzeyen büyük bir gürültü duyuldu. Bunun üzerine bölgeden ajanslara ‘Suriye sınırında uçak düştü’ ihbarı geldi. İhbar üzerine harekete geçen İlJandarma Komutanlığı ekipleri, olayın meydana geldiği söylenen Altınözü İlçesi’nin Akdarı bölgesine giderek inceleme yaptı. Ayrıca, Defne ve Yayladağı ilçelerinden gelen çok sayıda ihbar da ekiplerce değerlendirildi.

Üç parçaya bölündü...

Görgü tanıkları, bir Türk savaş uçağının iki füze fırlatarak vurduğu Suriye hava aracının 3 parçaya bölünerek Suriye topraklarına düştüğünü söyledi. Bazı kaynaklar ise Suriye’de muhaliflerin kontrolüne geçen İdlip’in Cisr-Üs Şuur bölgesinde  jetlerin hava aracını füzeyle düşürdüğü bilgisini verdi. Daha sonra düşen hava aracının  Suriye helikopteri olduğu bildirildi. Suriye’de çatışmalar başladıktan sonra Suriye jetleri 20 Haziran 2012’deAkdeniz ‘de  Türk RF-4E keşif uçağını; daha sonra da Türk jetleri  bir Suriye helikopteri ve bir Mig savaş uçağını vurup düşürmüştü.
 
Suriye’de iç çatışmalar başladıktan sonra Suriye jetleri 20 Haziran 2012’de Akdeniz üzerinde keşif uçuşu yapan Türk RF-4E keşif uçağını; sonraki tarihlerde de Türk jetleri  16 Eylül 2013’de Suriye helikopteri, 23 Mart 2014’de ise Mig savaş uçağını angajman kurallarını çiğnediği için vurarak düşürmüştü.
 
SINIRDA 1 KİŞİ SİLAHLA YAKALANDI
 
Öte yandan Türkiye-Suriye hududunun Şanlıurfa Çiçekalan Hudut Karakol Komutanlığı bölgesinde, Hudut Devriye Timi (HDT) tarafından gece yarısı yakalanan bir kişinin elindeki çanta ile yasa dışı giriş teşebbüsünde bulunduğu görüldü. Kaçarken yakalanan  Suriye uyruklu kişinin üzerinde 2 adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 1 tabanca elde edildi.
 
BAKAN YILMAZ: SİLAHLI KUVVETLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUM 
 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Cilvegözü’nde saat 14.04 sıralarında 5 dakika süreyle 7 mil sınırı ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüştür. Hakkıyla görevini yapan, Suriye güçlerine karşı gerekli tepkiyi gösteren Silahlı kuvvetlerimizi tebrik ediyor, hepsinin gözlerinden öpüyorum" dedi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler