Türk cerrahlarının robotik böbrek nakli başarısı

İSTANBUL'da düzenlenen Laparoskopik ve Robotik Cerrahide Zorlu Olgular Kongresi’nde Türkiye’de ilk kez 'Robotik Böbrek Nakli' ameliyatı gerçekleşti. Memorial Ataşehir Hastanesi ev sahipliği ile gerçekleşen ameliyatlar, kongre merkezinden canlı olarak izlendi.

Türk cerrahlarının robotik böbrek nakli başarısı
- A +

 

Yedi yıldır periton diyalizi ile hayata tutunan 45 yaşındaki hasta, kardeşinden aldığı böbrek ile sağlığına kavuştu. 40 yaşındaki vericiden laparoskopik yöntemle çıkarılan böbrek, 45 yaşındaki ablasına "da Vinci Robotu" ile nakledildi. Yaklaşık iki saat süren ameliyatta hastanın vücuduna üç küçük delik dışında neşter müdahalesi yapılmazken operasyon başarıyla sonuçlandı. Robotik cerrahi ile böbrek nakli, Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Merkezi Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat ve ABD’li Prof. Dr. Inderbir Gill tarafından gerçekleştirildi.

"TÜRKİYE’DE İLK KEZ ROBOTİK BÖBREK NAKLİ YAPILDI"

Robotik ve laparoskopik cerrahi hakkında bilgi veren Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tibet Erdoğru ise, "Türkiye’de ilk kez organ nakli ünitemizin de yardımıyla robotik böbrek nakli yapıldı. Sanırım Avrupa’da da ikinci veya üçüncü kez robotik böbrek nakli yapıldı. Hem akademik olarak hem de cerrahi olarak çok güzel kongre geçiriyoruz. Sadece Türkiye’ deki meslektaşlarımız değil Şili’den tutun Pakistan’a kadar birçok üroloji meslektaşımız bundan faydalanıyor" dedi.

"GELECEĞİN CERRAHİSİ ARTIK ROBOT ÜZERİNE KURULUYOR"

Teknolojinin tıpta her alana girdiğini belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Merkezi Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, ‘’Robot cerrahisi birçok alanda olduğu gibi organ naklinde de yerini almaya başladı. Biz Türkiye’de ilk kez alıcıya, robotik cerrahi ile böbrek naklini gerçekleştirmiş olduk. Amerikalı meslektaşlarımızla birlikte yaptık. Özellikle şişman hastalarda robotun avantajlarının olduğunu gördük" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler