Turizmciler kaçak turlardan rahatsız

Turizmci Füsun Akıt, kaçak turların kimi zaman büyük firmalardan daha fazla kazanç elde ettiğini söylerek, bu faaliyetlerin seyahat güvenliğini hiçe saydığını söyledi.

Turizmciler kaçak turlardan rahatsız
- A +

 

Mustafa Emre ÖZGEN / bursa.com

Jolly Tours Yurt İçi ve Yurt Dışı Turlar Sorumlusu Füsun Akıt, insanların seyahat etmeyi artık alışkanlık haline getirdiğini, seyahatin de bir ihtiyaç olduğunu fark ettiklerini dile getirdi. Yaşadığı ilçe olan Gemlik’teki kaçak turlara da değinen Akıt, bu faaliyetlerin önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Döviz artışının tur firmalarını çok etkilemediğini söyleyen Akıt, satışların aynı doğrultuda devam ettiğine dikkat çekti. “Bizim açımızdan grafik düz çizgi çiziyor” diyen Akıt, Bursalıların Bursa’nın tarihi değerlerini çok iyi bilmediğini sözlerine ekledi.

Turizm sektörü ile ilgilenmeye nasıl başladınız?

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 1982 yılında mezun oldum. Mesleğimle ilgili işlerde çalışmadım ama Gemlik’te sözleşmeli  7 yıl İngilizce öğretmenliği yaptım. Bu dönemde yurt içi, kültür, yurt dışı, cruise turları ile bir çok ülkeyi gezdim. Hayalim anaokulu açmaktı, gerçekleşmeyince Ticaret Odası’nın girişimcilik eğitimine o zaman için Gemlik’te olmayan Turizm Acentası açma projesi ile katıldım. Gemlik’in turizm haritasını çıkardım ve Turizm bakanlığı sınavlarına girdim. Sınav sonucu A sınıfı TURSAB belgemi aldıktan sonra Gemlik teki yanlış yerleşen turizm anlayışı  beni Bursa’da üç İstanbul’da bir gemi firması ile dışarıdan çalışmaya itti. Gemlikliler ilk termal ve umre turizmi ile tanışmış ama yurt dışı deneyimleri yoktu. İlk Yunan adalarını, Benelux-Paris, Adriyatik, Norveç fiyordları, Balkanlar, İtalya, İspanya, Portekiz, Orta Avrupa, Volga, Uzak doğu benimle birlikte gezdiler. Seyahat yazıları yazdım. Facebook'ta Gezenti grubumda, ne zaman, nereye en uygun nasıl gidilir gibi konularda  üç bine yakın üye ile paylaşımlarım devam ediyor.

Firmadaki göreviniz nedir?

Yurt dışına ve özellikle gemi turlarına  gideceklere tavsiyelerde bulunuyorum,en uygun turlara yönlendiriyorum. Örneğin,şu sıralar Balayı için Bali oldukça talep gören bir destinasyon, fakat konumu itibariyle burada yazken Bali’de yağmurlu sezon veya İtalya’ya gitmek istiyor ama  İspanya daha ucuz olabiliyor. Uçak bileti ve otel rezervasyonu konusunda deneyimli personelimiz ile hizmet veriyoruz.

“KAÇAK TURLAR BİZDEN ÇOK KAZANIYOR”

Turizm sektörünü genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Burada okul, şirket, günübirlik veya haftasonu turları gerçekleştirmek niyetindeyiz. Gemlik’te kaçak tur yapan kimseler var. Telefon, Whatsapp uygulamaları ile kişilere ulaşıp TURSAB belgesiz otobüsler ile sigortasız, rehbersiz, günü birlik veya birkaç günlük termal otellere götürüyor. 1618 sayılı kanuna göre bu bir suç, 5.000 TL cezası var. Bu kişiler vergi, kira, maaş, sigorta ödemedikleri için bizden daha fazla ve haksız kazanç sağlıyorlar.

TURSAB belgeli araçlara sahip firmamızdan  şoförlü ya da şoförsüz araç kiralama hizmeti veriyoruz. Sevecen Tur olarak günde iki bin kişiyi servis olarak taşıyor, Ason turizm olarakta da Jolly yetkili acentası olarak turizm faaliyetleri de bulunuyoruz.

Kaçak turlar maddi olarak sizi nasıl etkiliyor?

Vergi vermedikleri,belgesiz araç kullanıp, işletme olmadıkları, rehbersiz tur yaptıkları için bizden çok kazanıyorlar. Örneğin İstanbul’a geçen hafta 110 TL tur yapıldığı tespit edildi, Bir kişiden 25 Lira kalsa masrafları olmadığı için, 40 kişiden kaç lira kazandıkları ortada olan, bu kişiler düzenli olarak her hafta hiç  bir bilgileri olmadan bu yasadışı faaliyetleri gerçekleştiriyorlar. KatIlan kişilere turun rehberli, TURSAB belgeli araç ile sigortalı olması gerektiğini söylediğimiz zaman, bunun suç olduğu bilmiyorlar. “Grup çok güzel, eğlendik” anlayışı ile suç teşkil eden sosyal medya paylaşımları yapıyorlar. Polis,Jandarma, Kültür bakanlığı ve TURSAB yetkilileri ceza kesme yetkisindedir.

“FİLM ÇEKİLEN YERLER MODA OLUYOR”

Turlar yılın dönemlerine göre nasıl farklılık gösteriyor?

Şu sıralar Karadeniz’e gidilmez. Kapadokya’ya da gidilmezdi ama balonlu kış görüntüleri paylaşıldıkça revaçta oldu. Ağva’da bir dizi çekiliyor, herkes orayı görmek istiyorlar. Yurtdışında da böyle. Phuket’te James Bond filmi çekilmiş. İnsanlar oradaki kayayı görmeye gidiyorlar. Filmlerin getirisi bu, güzel bir şey. O kadar film ve dizi çekildi ki insanlar Mardin’i görmek istemeye başladı. İnsanlar artık  filmlerde seyrettikleri mekanları görmek, yeni tadlar istiyorlar.

“FİLİPİNLERDEN ŞEBİ ARUS’A GELEN VAR”

Bu hafta Şebi Arus töreni var. Geçen yıl elli kişilik bir araç ile Konya’ya gittik. Mevlana müzesine daha önce gitmiştim ama Şebi Arus törenine hiç katılmamıştım.Turumuza Filipinli bir bey katıldı, heyecanlı ve mutluydu. Yurtdışından bu törene gelenleri görünce ülkemizdeki kültür hazinelerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha düşündüm.

Turizm sektöründe Bursa’nın konumu nasıl?

Bursa’yı bir Bursalılar olarak yeterince  bilmiyoruz. Herkes Ulucamii’yi, merkezdeki yerleri biliyor ama geri kalanları Osmanlı eserlerinin çoğunu bilinmiyor. Cumalıkızık moda oldu. Misi Köyü ona yaklaşmaya başladı. Bir de Gölyazı. İstanbul’dan günü birlik ziyaretçiler geliyor. Dışarıdan Bursa’ya gelenler var ama kent içinde çok talep yok. İlk önce şehrimizdeki müze, cami, tarihi yapıları gezmemiz gerekir diye düşünüyorum.

İNSANLAR SEYAHATİN İHTİYAÇ OLDUĞUNU FARK ETTİ

Yılbaşına özel programlar var mı?

Otel turları satılıyor. Kültür turları ile yılbaşı programları birlikte gerçekleşebiliyor. Örneğin Eskişehir ve Kapadokya turları var.  Hem oraları görüp hem yılbaşı kutlayabiliyorsunuz.

Turlara genel talep nasıl? Dövizdeki artış sizleri etkiledi mi?

Euro arttı ama tur firmalarını pek de etkilemedi. İnsanlar tatili bir ihtiyaç olarak kabul etti. Erken rezervasyonda Kıştan alınıyor, yaza kadar ödemeler tamamlanabilir. Örneğin üç kişilik bir aile, 2500 liralık bir bütçe ile herşey dahil tatil satın alıp, bunu 9 taksitle ödeyebilir. Şu anda grafik düz çiziyor. Rus uçağının düştüğü dönem zor geçti, Rus turistler gelmediği için oteller kapandı,ama Arap turist gelince büyük oteller kriz dönemini atlattı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler