Turist sayısında düşüş var

Denizli'nin dünyaca ünlü turizm cenneti Pamukkale'ye yılın ilk 6 ayında 700 bin kişinin giriş yaptığı açıklandı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, geçen yıla oranla turist sayısında yüzde 1'lik azalma olduğunu söyledi. Pamukkale Turizm Derneği Başkan Vekili Ali Aktürk de, "Yabancı turist sayısında ciddi azalma var. Otellerin doluluk oranı çok düşük" dedi.

Turist sayısında düşüş var
- A +

 

UNESCO'nun 1988 yılında korunması gereken dünya mirasları listesine aldığı Pamukkale ören yerine yılın ilk 6 ayında 700 bin kişinin giriş yaptığı açıklandı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, geçen yılın aynı döneminde Pamukkale ören yerine 710 bin kişinin giriş yaptığını söyleyerek, "Turist sayısında ciddi bir azalma söz konusu değil. Çin'de Uygur Türkleri'ne yapılanlar ve Türkiye'de gösterilen tepkilerden dolayı, Çinli turist sayısında azalma olacağını söyleyenler yanılıyor. Biz geçen ay Çin'de idik. Onlarda herhangi bir tedirginlik yok. Temmuz ayının ortalarından itibaren, Eylül ayı sonlarına kadar Pamukkale'de turizm oldukça hareketli geçecek" dedi.

"BAYRAM DA OTELLER DOLACAK"

Her bayram tatilinin olduğu gibi önümüzdeki Ramazan Bayramı tatilinde de turizmcilerin yüzünün güleceğini söyleyen Mehmet Korkmaz, "Şu anda bayram tatili için rezervasyonlar yapılıyor. Otellerde doluluk oranı yüzde 60 seviyesinde. Bayrama kadar tüm rezervasyonların dolacağını ve otellerde doluluk oranının yüzde 90 ile yüzde 100 arasında olacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

"ÖZEL SEKTÖR VE REHBERLER KARAMSAR"

Ören yerindeki tesislere girerken kart kullanan başta çalışanlar olmak üzere yerli turistlerin ziyaretçi rakamları hesaplanırken yabancı turist statüsünden sayıldığı söyleyen Pamukkale Turizm Derneği Başkan Vekili Ali Aktürk, turist sayısında ciddi bir azalma olduğunu belirterek rakamların kimseyi yanıltmaması gerektiğini söyledi. Bazı otellerde doluluk oranının yüzde 18 seviyesinde olduğunu öne süren Aktürk, "Sektör yıla çok kötü başladı. Temmuz ayıyla birlikte biraz toparlanma görülüyor. Ören yerinde çalışan yüzlerce kişi her gün barkodlara kartlarını okutuyor. Denizlililer ve başka illerden gelen yerli turistler, misafirler herkes barkoda kart okutuyor. Doğal olarak sanki turist sayısı çokmuş gibi görünüyor. Oysa gerçek öyle değil. Turistik restoran işletiyorum, geçen yıla göre turist sayısında en az yüzde 30 ile 40 arasında azalma oldu. Otellerde de durum farklı değil. Türkiye büyük bir ülke. Yaşanılan sorunları çözmesini bilecektir ve turizm eski günlerine dönecektir. Temennimiz budur" dedi.

SURİYE UYARISI

Pamukkale'ye Antalya'dan turist getiren çeşitli firmaların rehberleri, Türkiye'nin Suriye'ye girmesinin turizm sektörü açısından felaket olabileceğini söyledi. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen rehberler, "Şu anda Türk turizmini Ruslar ayakta tutuyor. Putin, yurttaşlarını Avrupa ülkelerine göndermiyor. Yunanistan ile İspanya fiyatlarda yüzde 40'a varan oranlarda indirim yapmasına rağmen, Ruslar AB ülkelerine gitmiyor. Eğer, Türkiye savaşa girerse Rus turistlerden de oluruz, sektör adına felaket olur" dedi. Rehberler de Pamukkale'ye gelen turist sayısında geçen yıla oranla en az yüzde 30 seviyesinde azalma olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler