Trol ile balık avına ceza

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı tarafından Ege Denizi'nde sürdürülen denetimlerde, yasak olmasına rağmen trol ile balık avlayan iki tekneye ve balıkçılara para cezası uygulandı.

Trol ile balık avına ceza
- A +

 

Geçen 17 Haziran'dan Muğla'nın Güllük Körfezi bölgesinde Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, yasak saha ve yasak zamanda, yasa dışı trol avcılığı yapan bir tekne tespit edildi. 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'na muhalefetten 4 bin 249 TL, trol donanımını denize bırakarak kirliliğe neden olmaktan ise 319 TL idari para cezası uygulandı. Avcılıkta kullanılan 1 trol ağı, 2 trol kapısı ve 50 metrelik halat zapt edilerek müsaderesi için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.

21 Haziran Pazar günü de Balıkesir'in Ayvalık İlçesi açıklarında hem karadan hem de denizden yapılan kontrollerde, yasak saha ve zamanda yasa dışı trol avcılığı yapan bir tekne suçüstü yakalandı. Teknede bulunan 3 kişiye 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'na muhalefetten 25 bin 460 TL, atık transfer formu bulunmamasından dolayı 2872 Sayılı Çevre Kanunu'na istinaden 11 bin 619 TL idari para cezası kesildi.

Trol avcılığının, dünyada en çok kullanılan avcılık metotlarından biri olmakla birlikte, ağ göz açıklığı veya sakıncalı bölgelerde avcılık gibi en ufak sapmalarda bile tahrip gücü çok yüksek bir araç haline geldiğine dikkat çekildi. Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ekipleri tarafından, 2015 yılında yasa dışı trol avcılığı yaparken tespit edilen 40 şahıs ve tekneye 237 bin 944 TL idari para cezası uygulandığı bildirildi. Ayrıca; 2015 yılında yasa dışı su ürünleri avcılığı yaptıkları tespit edilen 476 şahıs ve tekneye ise toplam 595 bin 257 TL idari para cezası kesildiği bilgisi verildi.

Yorum Ekle