Tren faciasında bariyerci 10, şoför 5 yıla mahkum oldu

Mersin'de 12 kişinin ölümü, 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tren faciasıyla ilgili yargılanan tutuklu sanıklar bariyer görevlisi 28 yaşındaki Erhan Kılıç 10 yıl, servis şoförü 30 yaşındaki Fahri Kaya'yı ise 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Tren faciasında bariyerci 10, şoför 5 yıla mahkum oldu
- A +

 

Geçen 20 Mart'ta merkez Akdeniz İlçesi Adanalıoğlu Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte, 62028 sefer sayılı yolcu treninin, Fahri Kaya yönetimindeki 33 M 1104 plakalı minibüse çarpması sonucu Sinan Özpolat, Oğuzhan Beyazıt, Mine Serten, Onur Adlı, Ayhan Akkoç, Mehmet Akşam, Ünal Acar, Harun Salık, Cavit Yılmaz, Kenan Erdinç, Mustafa Doygun ile Halil Demir yaşamını yitirdi. Sürücü Fahri Kaya ile araçta bulunan Servet Çelik ve Uğur Ateş yaralandı.

Olayın ardından düzenlenen iddianamede yer alan bilirkişi raporuna göre, bariyer görevlisi Erhan Kılıç'ın yüzde 60, TCDD'nin yüzde 30, servis şoförü Fahri Kaya'nın yüzde 10 kusurlu olduğu belirtilirken, Kılıç ve Kaya hakkında taksirle ölüm ve yaralamaya neden olmak suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar ile kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve tarafların avukatları katıldı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Son savunmasını yapan bariyer görevlisi Erhan Kılıç, "Ben bariyerleri indirirken çan sesi duyunca tedbir alması gerekirdi. Mobese görüntüsünde aracın hızlı geçtiği görülmektedir. Ben düğmeye bastığımda bariyer arıza yapıp inmese ne olacaktı? Trafik kurallarına göre minibüs sürücüsü sanık dikkatli hareket etmeliydi. Araç sürücüsü hızlı geldiği için sağına soluna bakmadan geçtiği için treni görmemiştir. Suçsuzum, tahliyemi istiyorum" diye konuştu. Servis aracı sürücüsü Fahri Kaya ise son sözünde suçlamaları kabul etmediğini vurgulayarak, "Bariyer görevlisi görevi sırasında bulunduğu kule yerden yaklaşık 4 metre yüksektedir. Gelen treni görecek durumdadır. Demir Yolları yönetmenliğine göre tren geçmeden 3 dakika öncesinden bariyeri kapatması gerekirdi. Ben kurallara uygun geçiş yaptım" dedi.

Duruşmaya son veren mahkeme heyeti, bariyer görevlisi sanık Erhan Kılıç'ı 10 yıl, servis sürücüsü Fahri Kaya'yı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu arada tren faciasında yaşamını yitirenlerin yakınları, duruşma çıkışında mahkemenin sanıklara verdiği cezanın az olduğunu öne sürerek "Nerde adalet, 12 canı alan bu kişilere neden az ceza verildi?' diyerek tepki gösterdiler.

Yorum Ekle

İlgili Haberler