Toplu taşıma araçlarına ’panik’ butonu

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülmesinin ardından Adana’da toplu taşıma araçlarına panik butonu konulacak. Ayrıca şoförlerden uyuşturucu kullanmadıklarına dair rapor istenecek.

Toplu taşıma araçlarına ’panik’ butonu
- A +

 

Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan minibüse bindikten sonra şoför tarafından vahşice öldürülmesi ve Adana’nın Kurttepe Mahallesi’nde, 10 Nisan’da, 17 yaşındaki mağdurenin hastaneye gitmek için bindiği şehir içi yolcu taşımacılığı yapılan minibüste şüpheli dolmuş şoförü tarafından ormanlık alana götürülerek cinsel saldırıda bulunulması Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nı harekete geçirdi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bu vakalara benzer olayların tekrarlanmaması, kadına yönelik şiddetin ve istismarın önlenmesi adına etkin ve sonuç üretici faaliyetlerin arttırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yer alan düzenlemeler göz önünde bulundurularak, uygulanması için Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, denetimleri için ise Emniyet Müdürlüğü’ne 20 Nisan 2015 tarihinde bir yazı gönderildi.

İŞTE O YAZI

Yazıda; Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. Maddesi 1. Fıkrası (f) bendine göre, Belediyelerin, ulaşım ana planını yapma, uygulama, toplu taşıma hizmetlerini planlama ve koordinasyonunu sağlama, kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmekle yükümlü olduğu anımsatılarak, "Şehir içi toplu taşımacılık yapan tüm araçlarda güvenlik kamerası uygulamasının başlatılması, yolcuların acil veya panik durumlarında kullanabileceği Acil-Panik Butonlarının araçlarda bulundurulması, araç sürücülerinin Psiko-Teknik test ve eğitimlere tabi tutulması, şoförlerden tam teşekküllü hastanelerden uyuşturucu kullanmadıklarına dair belge istenmesi, bu belgeyi getirmeyen sürücülerin vasıta kullanmalarına izin verilmemesi hususlarında tüm tedbirlerin alınması ve gerekli denetimlerin yapılması arz/rica olunur" denildi.

Yazı üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün başkanlığında 20 Mayıs’ta toplanan UKOME, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın teklifini değerlendirdi. Yapılan görüşmelerde, toplu taşıma araçlarında şoför mahallini ve yolcuları gösterecek şekilde yüksek çözünürlükte güvenlik kamera sisteminin uygulanmasına daha önce başlandığı belirtildi.

Teklifi ve teklifle ilgili mevzuat hükümlerini inceleyen UKOME, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar olaylarının önlenmesine ilişkin yaptığı önerilerin uygulanması yönünde karar aldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler